Erdoğan: Türkiye'de eğitim kalitesini artırdık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'de Eğitimin 20 Yılı: 2000-2019" kitabının takdim yazısında "Türkiye'de son 20 yılda eğitimin tüm alanlarında bir iyileşme gerçekleştirdik. Daha önemlisi, bu süreçte eğitim kalitesini de artırdık" dedi.

Erdoğan: Türkiye'de eğitim kalitesini artırdık
22 Kasım 2021 - 14:47
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye’de Eğitimin 20 Yılı: 2000-2019” kitabına takdim yazısı yazdı.

Erdoğan, "Türkiye’de son 20 yılda eğitimin tüm alanlarında bir iyileşme gerçekleştirdik. Daha önemlisi, bu süreçte eğitim kalitesini de artırdık. Artık Türkiye başta OECD ülkeleri olmak üzere diğer gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir düzeye erişmiştir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın 'Takdim' yazısı şu şekilde:
12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 askeri darbe müdahaleleri dolayısıyla Türkiye’de eğitimin demokratik işleyişi sekteye uğramış ve eğitim sisteminin normalleşmesi maalesef ötelenmiştir. Üniversite giriş sisteminde uygulanan katsayı ile kampüslerde uygulanan başörtüsü yasağı gibi uygulamalar, Türkiye’deki eğitim politikalarının toplumsal meşruiyetini iyice azaltmıştı. Dahası, Türkiye eğitimine ilişkin tüm göstergeler, Türkiye’nin başta OECD ülkeleri olmak üzere diğer gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir olmaktan oldukça uzak olduğunu gösteriyordu.

2000’li yılların başında AK Parti olarak iktidara geldiğimizde, önümüzde iki büyük zorluk vardı. Hem eğitim sisteminin örselenen toplumsal meşruiyetini restore etmemiz gerekiyordu hem de eğitime ilişkin tüm alanlarda iyileştirmeler yapmamız gerekiyordu. Böylece, iktidara geldiğimiz günden itibaren hem eğitim sisteminin demokratikleşmesi hem de tüm alanları itibarıyla eğitimin iyileştirilmesi için büyük bir mücadele verdik.

Bir yandan, söz konusu anti-demokratik müdahaleleri doğuran vesayetçi yapılara karşı büyük bir mücadele verdik ve demokratik bir çerçevede eğitim sistemini normalleştirdik. Böylece eğitimdeki yasakçı ve müdahaleci zihniyete son verdik. Öğrenci ve velilerimizin kendi talepleri ve istekleri doğrultusunda tercih yapmalarının önündeki engelleri kaldırdık.

Öte yandan, en çok kaynağı hep eğitime ayırdık ve eğitimin tüm alanlarında toptan bir seferberlik yaptık. Zira Türkiye’nin en büyük sermayesinin dinamik genç nüfusu olduğunu düşündüğümüz için eğitimden beklentilerimiz hep çok yüksek oldu. Bu çerçevede, Cumhuriyet tarihinde eşi ve benzeri görülmemiş bir atılım gerçekleştirdik.

Eğitim sistemlerinde iyileştirmeler yapmak zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. Bugüne kadar yaptığımız büyük yatırımların sonuçlarını görmeye başlamak bizi ziyadesiyle sevindirmektedir. Bu çerçevede hazırlanan Türkiye’de Eğitimin 20 Yılı (2000-2019) başlıklı bu kitapta ayrıntılı göreceğiniz üzere, Türkiye’de son yirmi yılda eğitimin tüm alanlarında bir iyileşme gerçekleştirdik. Daha önemlisi, bu süreçte eğitim kalitesini de artırdık. Artık Türkiye başta OECD ülkeleri olmak üzere diğer gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir düzeye erişmiştir.

Elbette ki, biz Türkiye’nin daha da gelişmesini arzu ediyoruz ve eğitimden beklentilerimizi daha da artırmak durumundayız. Her halükârda bundan sonraki gelişim alanlarının tespit edilebilmesi için bugüne kadarki iyileşmelerin incelenmesi oldukça önemlidir. Türkiye’de Eğitimin 20 Yılı (2000-2019) çalışması dolayısıyla Millî Eğitim Bakanım Mahmut Özer ve ekibini tebrik ediyorum. Çalışmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mert
  2 hafta önce
  Bir başka Fırıncı ne diyor? Ben 70 Yıllık fırıncıyım böyl bir kötü durum görmedim. 2001 yılı krizi bile bu kadar kötü değildi, böyle giderse ay başında çok fırıncı kapatır diyor. Ey AKP oy verenler aç kalacaksınız aç. Kur’an okuyor diye Oy verdiğiniz adam sizi aç bırakacak. Şimdi sen aç Kur’an’ı oku karnını doyurabilecekmisin bakalım. Adama Kur’an okuyor diye Oy verdiniz hainler. İşi ehline vermek yerine Kur’an okuyanlara ilgi duydunuz alçaklar. Uğrunuza bu kadar Millet şimdi aç kalacak aç.
 • dayı
  2 hafta önce
  Katılmıyorum.