Yunusla cinsel ilişkiye giren kadın NASA'yı karıştırdı! Yıllar sonra gelen itiraf bilim dünyasını ikiye böldü

Margaret Lovatt isimli bilim kadını, 1960'lı yıllarda yunuslarla ilgili bir çalışma yaptığı sırada, kendisine aşık olan yunus balığıyla cinsel ilişkiye girdiğini itiraf etti. Kadının bu itirafı bilim dünyasında tartışma yarattı.

Yunusla cinsel ilişkiye giren kadın NASA'yı karıştırdı! Yıllar sonra gelen itiraf bilim dünyasını ikiye böldü
27 Eylül 2021 - 19:38 - Güncelleme: 27 Eylül 2021 - 19:45
Margaret Howe Lovatt isimli bilim kadını, 1960'ların başında NASA tarafından finanse edilen bir projenin parçası olarak yunusları araştırmaya başladı. Araştırmanın amacı, yunusların beyin büyüklüklerini ölçerek, insanlarla iletişim kurmalarını sağlamaktı. Bu sayede yunusların evcilleştirilmesi hedefleniyordu.

1960'lı yıllarda yunuslar üzerinde yapılan bir deney, dünyayı şaşkına uğrattı. Yunusların insanlarla iletişim kurup kuramayacağına dair yapılan deneyde o kadar ileri gidildi ki, Margaret Howe Lovatt isimli bakıcı kadının bir yunusla cinsel ilişkiye girmesine bile izin verildi. Margaret, yaşadıklarını bir belgeselde anlattı...

BBC'de yayınlanan The Girl Who Talked to Dolphins adlı belgesel, ürkütücü bir deneyin gün yüzüne çıkmasını sağladı. Bu NASA deneyine konu olan kişi yunuslara bakıcılık eden Margaret Howe Lovatt ve onu seven yunustu.1960'lı yıllarda deneyin bir parçası olan bakıcı Margaret Howe Lovatt, gününün belli bir bölümünü yunuslarla geçiriyor ve onlarla bağlantı kurmaya çalışıyordu. 

YUNUSLARI İNCELİYORLARDI
Karayip adası St Thomas'ta yunusları incelemeye başlayan bilim insanları, birçok bilgi elde etti. Peter, Pamela ve Sissy adında üç yunusun hareketlerini inceleyen bilim insanları, yunuslara konuşmayı öğretmeye çalışıyordu. Fakat araştırmaya damga vuran, bilim kadını ve eğitmen Margaret Howe Lovatt'ın yunuslardan biriyle cinsel ilişkiye girmesi oldu.

BBC'YE VERDİĞİ RÖPORTAJDA İTİRAF ETTİ
Margaret Howe Lovatt isimli kadın, BBC'ye verdiği röportajda yunus balıklarından Peter'le cinsel ilişkiye girdiğini itiraf etti. Lovatt, yunus balığıyla aralarında çok farklı bir bağ oluştuğunu ve bu bağın giderek yunus balığı cephesinde aşka dönüştüğünü anlattı.NASA GÖREVLERİNİ SONLANDIRDI
Lovatt ve Peter'in aşkı, NASA'nın programı sonlandırmasıyla birlikte sona erdi. NASA, yunuslarla ilgili araştırmaların rapor haline getirilmesi içine ekiplerde değişikliğe gitti ve bu sayede ikilinin aşkı son bulmuş oldu.

BİLİM DÜNYASI, "BÖYLE BİR ŞEY MÜMKÜN OLABİLİR Mİ" SORUSUNA YANIT ARIYOR
Bilim insanları ise söz konusu olayla ilgili ikiye bölündü. Bazı bilim insanları bunun etik dışı olduğunu savunurken, bazı bilim insanları ise araştırma için gerekli olabileceği görüşünde birleşti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum