Yatırımcılar şokta: Bitcoin'de büyük düşüş yaşandı! Bitcoin yükselecek mi?

Kripto para piyasaları hareketlendi. Bitcoin'de sert düşüş yaşandı. Kasım ayında 69 bin dolar ile tarihi zirveyi gören Bitcoin, 35 bin dolar seviyesine geriledi. 2022'deki düşüş yüzde 23'ü buldu.

Yatırımcılar şokta: Bitcoin'de büyük düşüş yaşandı! Bitcoin yükselecek mi?
23 Ocak 2022 - 11:32


Kasım 2022'de 69 bin dolar ile tarihi zirvesini gören Bitcoin sert düştü. 2 ayda yüzde 50 değer kaybeden Bitcoin, 35 bin sevilelerine geriledi. Bitcoin'de yaşanan düşüşle birlikte altcoin'lerde de gerileme yaşandı.

1 TRİLYON DOLARDAN FAZLA KAYIP
Bitcoin'in zirvesinden düşmesiyle piyasa değerinde 600 milyar dolardan fazla düşüş meydana geldi ve toplam kripto pazarında 1 trilyon dolardan fazla kayıp yaşandı. İşlem hacmi en yüksek ikinci kripto para olan Ethereum da yüzde 15 düşüşle 2 bin 416 dolara indi.

25 OCAK'TA FED TOPLANTISI
Rusya, İngiltere, Singapur ve İspanya'dan düzenleyiciler, bu bölgelerde büyümek isteyen kripto şirketlerini baltalayabilecek müdahaleler açıkladı. ABD para politikasını sıkılaştırmak için faiz artışına gitmeye gün sayarken, analistler 25 Ocak’taki Fed toplantısı öncesinde Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para fiyatlamasındaki düşüşün Nasdaq ve S&P 500 vadelilerinin düşüşüne paralel gerçekleştiğini belirtiyor. Nasdaq bu hafta yüzde 7,6 gerilerken, S&P 500 ise üst üste üçüncü hafta aşağı yönlü hareket ederek yüzde 5,7 aşağıda. Diğer yandan Biden yönetimi önümüzdeki ay dijital varlıklar için strateji planı oluşturmaya hazırlanması da piyasalarda ‘risk algısı’ oluşturdu. Tüm bu gelişmelerle Bitcoin dolar bazındaki en büyük ikinci düşüşünü yaşadı.

BITCOIN NE ZAMAN YÜKSELİR
Kripto para analisti Benjamin Cowen, yüksek hacimli çöküş olaylarının tarihsel olarak bir destek seviyesinin bulunduğunu ve Bitcoin’in yukarı yönlü hareket edebileceğine işaret ettiğini söyledi. Analist, Aralık 2018, Mart 2020 ve 2021 Mayıs’ında gerçekleşen çöküş olaylarını işaret etti. Analist, “Bu noktada benim felsefem ve ilk çeyreğin tamamı boyunca böyleydi, ilk çeyreğin düşüş trendinde olacağına inanıyorum. Aksi kanıtlanana kadar ayı trendinin devam edeceğini varsaymalısınız. 2022’nin tamamının ayı trendinde olacağını düşünmüyorum. Bence ilk çeyrek kırmızı olacak ve belki ikinci çeyrek de kırmızı olacak. Ancak yılın ilerleyen zamanlarında işlerin tersine döneceğini düşünüyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.

MicroStrategy CEO’su ve 17 binden fazla BTC’ye sahip Bitcoin balinası Michael Saylor ise yaşanan düşüşün kurumsal yatırımcılar için harika bir giriş noktası olduğunu ifade ederek, “Bitcoin’in 2021’de yükselişini izlediler. Ve her yıl yüzde 400 artsaydı insanlar Bitcoin’e yatırım yapmaktan korkarlardı. Ama zirve seviyesinden yüzde 40 aşağıdaysa ve güçleniyorsa çok saygın yatırımcılar tarafından benimsendiğini görüyorlar. Düzenleyiciler tarafından benimseniyor, senatörler ve kongre üyeleri, kamu yatırımcıları ve kamu şirketleri tarafından sahipleniliyor. Buna iyi bir giriş noktası olarak bakıyorlar” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum