Whatsapp, Instagram ve Facebook'a erişim sağlanamıyor! Türk Telekom'da erişim sorunu başladı

Sosyal medya siteleri ve mesajlaşma programı Whatsapp'ta eş zamanlı olarak erişim sorunu yaşıyor. Whatsapp Facebook, Instagram dünya genelinde erişim sorununun boyutları giderek ağırlaşmaya başladı. Ulaştırma Bakanlığı'ndan konuyla ilgili resmi açıklama geldi. Öte yandan Türk Telekom'da da ciddi bir yavaşlama söz konusu... Türkiye'nin birçok bölgesinde erişim sorunları yaşanıyor. Facebook hisseleri tarihi düşüşü yaşıyor, işte tüm detaylar...

Whatsapp, Instagram ve Facebook'a erişim sağlanamıyor! Türk Telekom'da erişim sorunu başladı
04 Ekim 2021 - 22:37 - Güncelleme: 04 Ekim 2021 - 23:01

Sosyal ağlarda yaşanan erişim sorunu küresel bir krize dönüş. Saatlerdir erişim sağlanamayan sosyal ağlarla ilgili açıklamalar üst üste gelirken, Türkiye'deki internette ciddi sorunlar yaşanmaya başladı. 

Facebook, Instagram ve Whatsapp'tan üst üste açıklamalar gelirken, erişim sorunundan kısa bir süre önce patlak veren kişisel verilerin çalınması skandalıyla ilgili de önemlim gelişmeler yaşanıyor. 

Erişim sorunu sonrasında Twitter aktif olarak kullanılan tek sosyal medya mecrası haline geldi.

NE ZAMAN DÜZELECEK
Konuyla ilgili net bir açıklama yapılmaması ve erişim sorununun giderek büyümesi kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

Özellikle Whatsapp'ta yaşanılan kesinti yüz milyonlarca insanı mağdur etmiş durumda.

Öte yandan erişim sorunun özellikle Türkiye'deki internet kullanıcılarının genel internet hizmetine de olumsuz yansımaya başlaması kafalarda yeni soru işaretleri oluşturuyor. 

1,5 MİLYAR İNSANIN KİŞİSEL VERİLERİ ÇALINDI
Facebook'a kayıtlı yaklaşık 1,5 milyar kişinin verileri çalınarak, Hacker sitelerinde satışa çıkarıldı. Erişim sorunundan kısa bir süre önce ortaya çıkan skandal sonrasında yaşananlar küresel çapta bir iletişim krizine yol açtı.

Facebook çalışanlarının yaşanan krizden dolayı binaya giremedikleri belirtilirken, birçok sistemin devre dışı kaldığı belirtiliyor.

Yaşanan veri hırsızlığı sonrasında Facebook hisseleri tarihi bir düşüşle yüzde 5 değer kaybetti. Mark Zuckerberg'in kişisel serveti tam 7 milyar dolar eridi.

VERİ HIRSZLIĞI SKANDALININ DETAYLARI
1.5 milyardan fazla Facebook kullanıcısının özel ve kişisel bilgilerinin, bilgisayar korsanları tarafından toplanıp popüler bir hacker formunda satışa çıkarıldığı belirtiliyor. 

Privacy Affair'de yer alan habere göre söz konusu olayın, şimdiye kadar Facebook tarihindeki en büyük ve en önemli bilgi sızıntısı olduğu ifade edilirken, sızıntıların internet kullanıcılarının 'siber suçlular ve ilkesiz reklamcılar' tarafından küresel çapta hedef alınmasına yol açacağı belirtildi.

KULLANICILARIN HANGİ BİLGİLERİ ÇALINDI
Forumda yer alan bilgilere göre, söz konusu sızıntının Eylül ayının sonlarında yayımlanan bu sızıntı, kullanıcılarının "isim, e-posta, konum, cinsiyet, telefon numarası, kimlik numarasından oluşuyor.

TÜRK TELEKOM'DA SORUN BÜYÜYOR
Sosyal medya platformlarındaki erişim sorunu beraberinde internet problemlerini de eş zamanlı getirmeye başladı. İnternette büyük bir yavaşlama yaşanırken, Türkiye'nin belirli bölgelerinde internet erişimi neredeyse kalmadı.

Türk telekom konuyla ilgili olarak saatlerdir herhangi bir açıklama yapmadı.

Türk Telekom'un resmi hesabından yapılan son paylaşımda "Yüksek hız ve kesintisiz internet için Türk Telekom'u tercih edin" mesajının verilmesi dikkat çekti.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA
Daha önce de benzer kesintiler olduğunda herhangi bir açıklama yapmayan Ulaştırma Bakanlığı yaşanan son erişim sorunuyla ilgili resmi açıklama yaptı.

Bakan yardımcısı Ömer Fatih Sayan, tarafından yapılan açıklamada "Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir." ifadeleri kullanıldı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum