Van Valiliğinden kaçak geçiş açıklaması: "Görüntüler asılsız, kaçak girişler yüzde 50 azaldı!"

Doğu hudutlarından her geçen gün yasal olmayan yollarla Türkiye’ye girildiği kaydedilen kaçak göçmenlerin görüntüleri sosyal medyada hızla yayılmaya başlayınca Van Valiliği kaçak göçmenlere ilişkin açıklamada bulundu. 

Van Valiliğinden kaçak geçiş açıklaması: "Görüntüler asılsız, kaçak girişler yüzde 50 azaldı!"
07 Ağustos 2021 - 11:02
Van Valiliğinden yapılan açıklamada göçmen sayısında yüzde 50 civarında düşüş yaşandığı öne sürüldü. Valilikten yapılan açıklamada, bazı sosyal medya platformlarında bir grup düzensiz göçmenin koştuğu görüntülerin yer aldığı videonun güncel bir olaymış gibi yansıtıldığı ifade edildi. 

Van Valiliği, “Bahse konu görüntülerin yeni olmayıp, geçtiğimiz haftalarda kolluk kuvvetlerimiz tarafından düzensiz göçmenlerin yakalanması ve göçmen kaçakçılığı ile mücadele kapsamında yapılan faaliyetler sırasında düzensiz göçmenlerin saklandığı bir eve yapılan operasyon neticesinde kaçmaya çalışan ve daha sonra yakalanarak sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezine gönderilen düzensiz göçmenlere ait görüntüler olduğu belirlenmiştir.

Söz konusu operasyonlarda düzensiz göçmenlerin barındırıldığı tespit edilen 45 metruk bina ve eklentisi yıkılmış, tespit edilen diğer metruk binaların ise yıkımına devam edilmektedir” açıklamasını yaptı. 
  SURİYELİLERİN SAYISINDA YÜKSELİŞ VAR 
İstatistiklere göre resmi olarak Türkiye’de kayıtlı bulunan Suriyeli mülteci sayısı 2017 yılında bin 890 iken nüfusa oranı yüzde 0.17 civarında. 2021 yılında ise sayısı 2 bin 212’ye çıkan Suriyelilerin nüfusa oranının yüzde 0.19’a yükseldiği görülüyor. 

Alınan tedbirler neticesinde kentte düzensiz göçmen sayısında yüzde 50'ye yakın düşüşün olduğu ifade edilen açıklamada düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı ile mücadelenin tam bir eşgüdüm ve kararlılıkla devam edeceği belirtilirken net olarak veriler açıklanmadı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum