Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba'dan şok açıklama: "Rus askerleri kadınlara tecavüz ediyor!"

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 10. güne girildi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rus askerleri için şok bir iddiada bulundu. Kuleba, Rusya'nın ele geçirdiği bölgelerde kadınlara tecavüz ettiğini ileri sürdü.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba'dan şok açıklama: "Rus askerleri kadınlara tecavüz ediyor!"
05 Mart 2022 - 10:12


Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Rusya işgalinin 10. gününde şoke eden bir iddiada bulundu. Kuleba, Rus askerlerinin daha önce ele geçirdikleri şehirlerde kadınlara tecavüz ettiğini öne sürdü.

Çevrimiçi olarak Londra’daki Chatham House’da düzenlenen bir seminerde konuşan Kuleba, işgal altındaki topraklarda ‘çok sayıda tecavüz vakası’ yaşandığını iddia etti. Kuleba, görüşmeye kazak ve bir ceketle katılırken, "Dışişleri bakanı gibi görünmediğim için üzgünüm" dedi ve ulusun çektiği acıların arasında uluslararası hukuk hakkında konuşmanın ‘zor’ olduğunu da sözlerine ekledi.

11 TECAVÜZ BİLDİRİLDİ
İddiasını destekleyecek kanıt sunmadı, ancak Ukrayna medyası, bir haftadan uzun süren çatışmalardan sonra Rusya tarafından ele geçirilen tek büyük şehir olan Herson’da on bir tecavüz vakasının rapor edildiğini bildirdi.

Kuleba, medyayı “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı işlediği suçlar hakkındaki gerçeği yaymaya” çağırdı. Ukrayna Dışişleri Bakanı, ‘Bizden çok daha güçlü olan düşmana karşı savaşıyoruz’ dedi. Kuleba, ‘Ancak uluslararası hukuk bizim tarafımızda ve umarım bize yardımcı olur.’ ifadelerinde bulundu.

Kuleba, “Şehirlerinize bombalar düştüğünde, askerler işgal altındaki şehirlerde kadınlara tecavüz ettiğinde, ve evet ne yazık ki, Rus askerlerinin Ukrayna şehirlerinde kadınlara tecavüz ettiğine dair sayısız vakamız var.” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum