Türkiye, salgında halka en az yardım yapan ülkelerin arasına girdi

IMF, ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılalarına (GSYH) göre salgına karşı destek ve harcamalarının oranlarına ilişkin rapor yayımladı. Raporda Türkiye, yüzde 1,9 oran ile halkına en az yardım yapan ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye, salgında halka en az yardım yapan ülkelerin arasına girdi
27 Nisan 2021 - 12:48 - Güncelleme: 28 Nisan 2021 - 09:04

IMF, son yayınladığı raporda dünya çapında ülkelerin 'Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'larında koronavirüs salgını harcamalarının oranlarını gösteren bir rapor yayınladı. Rapora göre Türkiye, yüzde 1,9 oran ile halkına en az yardım yapan ülkeler arasında.

Raporda, Ocak 2020’den Mart 2021’e kadar hükümetlerin duyurduğu ekonomik ve sağlık yatırımları, harcamaları ve yardımları baz alınarak, hangi ülkenin halkına ne oranda destek verdiğini gösteriyor.

Yapılan haritalandırmada, ülkelerin GSYH bütçelerine göre harcama oranları, yüzde 10+, yüzde 7,5-10, yüzde 5-10, yüzde 2,5-5 ve yüzde 2,5 altı olarak sıralanmış. Türkiye, en düşük destek veren yüzde 2,5 grubuna giriyor. Burada dahi, yüzde 1,5 orana sahip olarak, destek harcamaları yapan ülkeler arasında en alt sıralarda yer alıyor. Bu oranla Türkiye, girdiği gelişmekte olan ülkeler sıralamasının çok altında, az gelişmiş ekonomiler sıralamasındaki ülkelerle yarışıyor.

TÜRKİYE'DE VATANDAŞA DESTEK YÜZDE 0,4
Benzer ekonomik çaptaki ülkelerin aksine, ülke ekonomilerinin, likidite, garanti desteği oranlarında ise Türkiye başı çekiyor. GSYH’nin yüzde 6,4’ü kadar garanti sağlayan Türkiye’de, sağlık sektörüne ayrılan oran yüzde 0,3, vatandaşa sağlanan destek ise yüzde 0,4.

Listede Lüksemburg yüzde 27 ile başı çekerken, onu yüzde 25 ile ABD ve yüzde 19 ile Yeni Zelanda izliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum