Türkiye'de 4 gençten 3'ü ekonomiye dair endişe içinde

OECD, son araştırma sonuçlarını açıkladı. Gençlerin salgın sırasında yaşadığı ekonomik sorunlara ilişkin yapılan son araştırmaya göre, Türkiye’de 4 gençten 3’ünün ekonomiye dair endişe içinde olduğunu belirlendi.

Türkiye'de 4 gençten 3'ü ekonomiye dair endişe içinde
21 Temmuz 2021 - 09:09

Türkiye'de işsizlik ve ekonomi tüm vatandaşları yakından ilgilendirirken gençlerdeki yansıması daha belirginleşti. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) son araştırma sonuçları belli oldu. Buna göre, Türkiye'deki her 4 gençten 3'ü ekonomiye dair endişe içinde. Yine gençlerin yüzde 65'i salgın sırasında hanesinde bir iş kaybı olduğunu söyledi.

Gençlerin salgın yaşadığı ekonomik sorunları merceğe alan OECD'nin son araştırmasına göre, Türkiye'de gençlerin yüzde 70'inin ekonomik endişe içinde olduğunu ortaya koydu. Araştırmada gençlerin en çok ekonomik sorun yaşadığı ülkeler ise Şili, Meksika, Slovenya ve Türkiye şeklinde sıralandı.

Sözcü'nün haberine göre, araştırmada gençlere “Ailenizin ve kendinizin ekonomik durumuna dair az veya çok endişeniz var mı” diye soruldu. Türkiye'de 4 gençten neredeyse 3'ü “Evet, endişeliyim” yanıtı verdi. Araştırmada, evlerinde en az finansal sorun yaşandığını söyleyen gençlerin ise Avusturya, Fransa, Almanya ve Hollanda'da (Yüzde 20'den daha az) yaşadığı ortaya çıktı.

YÜZDE 65'İNİN EVİNDE İŞ KAYBI YAŞANDI
Araştırmada iş kayıpları da mercek altına alındı. Buna göre Türkiye'de gençlerin yüzde 65'inin evinde pandemi başladığından bu yana bir iş kaybı yaşandı. Türkiye bu oranla araştırmada yer alan 25 OECD ülkesi içinde Estonya ve Meksika ile ilk 3'te yer aldı.

Türkiye'deki gençlerin yüzde 30'u bu süreçte akıl ve ruh sağlığını kaybettiğini belirtirken Türkiye bir tek bu alanda OECD ortalamasının altında kaldı. OECD içinde pandemi sürecinde genç kadınların akıl sağlığının erkeklere oranla çok daha fazla bozulduğu verisi de dikkat çekti.

OECD'nin 18-29 yaş arası gençlerin katılımı ile yaptığı araştırmaya göre pandemide gençler ağır bir işsizlik baskısı altına girdi. İş kayıpları ile artan ekonomik sıkıntılar gençleri ciddi bir şekilde endişelendiriyor. Araştırmada özellikle düşük sosyal sınıflardaki genç insanların ağır bir şekilde etkilendiğini ortaya koyan araştırmaya göre bu kesimden her 5 gençten biri iş kaybına uğradığını söylerken, orta sınıfta bu oran 8'de 1'e düşüyor. Global araştırmada üç gençten birinin finansal sıkıntı içinde olduğu ortaya konuyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum