Mareşal Fevzi Çakmak'ın ismini camiden sildiler!

Milli Mücadele Kahramanı ve Türkiye'nin Mustafa Kemal Atatürk'ten sonraki ikinci ve son mareşali Fevzi Çakmak'ın ismi camiden silindi. Hayırseverler tarafından 1963 yılında İstanbul’da yaptırdığı tarihi cami hasar görünce tümüyle yıkıldı. Yerine yapılan camiye ise Hacı Osman Dereli ismi verildi.

Mareşal Fevzi Çakmak'ın ismini camiden sildiler!
21 Temmuz 2021 - 08:58
Hayırseverler tarafından 1963 yılında İstanbul Küçükçekmece'de yaptırılan tarihi Mareşal Fevzi Çakmak Camii hasar görünce yıkıldı ve yerine yeni cami yapıldı. Ancak Milli Mücadele Kahramanı ve Türkiye'nin Mustafa Kemal Atatürk'ten sonraki ikinci ve son mareşali Fevzi Çakmak'ın ismi yeni yapılan camiye verilmedi.

Yerine yapılan camiye ise Mareşal Çakmak yerine Hacı Osman Dereli ismi verildi. İsim değişikliğinin Diyanet İşleri Başkanlığı Küçükçekmece müftülüğü ile dönemin AKP'li Küçükçekmece Belediye yönetimin ortaklaşa karar verdiği ifade edildi.

"DÜZELTİLMEZSE DAVA AÇACAĞIZ"
Sözcü'nün haberine göre, dernek yönetiminden hayatta kalan tek isim olan Hamdi Öz duruma tepki gösterdi. Hamdi Öz, kaymakam ve müftüyle görüşüp caminin 3 parsel yerinin hayırseverler tarafından Mareşal Fevzi Çakmak Camii yapılması için bağışlandığını, anlattığını söyledi. Ve isyanını şöyle dile getirdi: “Tepkiler üzerine Mareşalimizin ismini bina içerisinde bulunan Kız Kur'an Kursuna koymuşlar. Böyle rezalet olmaz. Bu, kurtuluş savaşı kahramanımıza etek giydirmek olur. Ayıp düzeltilmezse dava açacağız.”

Hamdi Öz, Mareşal Fevzi Çakmak Cami'nin tarihini şöyle anlattı:
“1963'te itfaiye çavuşu Kamil Kutval ile birlikte kurtuluş savaşı kahramanımız adına bir cami yapmak için dernek kurduk.  Kanarya'da 3 parsel yere tarihi Şişli Cami'nin aynısını yaptık. Ankara'ya gidip Diyanet'ten imam kadrosunu bizzat kendimiz aldık. 2017'de İstanbul'da yaşanan büyük fırtınada caminin önce minaresi yıkıldı, ardından da yıkım kararı alındı.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Solmaztürk
    3 ay önce
    Türk Milleti zamanı gelince bunların ismini silecektir. Biraz sabır.