Erdoğan'dan Taliban açıklaması: "Bizimle ters yanı yok"

Türkiye'nin terör örgütü olarak kabul ettiği Taliban hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Erdoğan, Türkiye'nin Taliban ile görüşeceğini söyledi. İşte detaylar...

Erdoğan'dan Taliban açıklaması: "Bizimle ters yanı yok"
20 Temmuz 2021 - 15:44
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Türkiyenin terör örgütü olarak kabul ettiği Taliban hakkında çok konuşulacak bir açıklamaya imza attı. Erdoğan, Afganistan topraklarının yüzde 85'ine sahip olan Taliban ile görüşüleceğini belirterek, "Taliban'ın görüşmeleri Türkiye’yle çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye'nin Taliban'ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok" dedi.

KKTC ziyareti sırasında bayram bamazını KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la birlikte Lefkoşa’da Hala Sultan Camii’nde kılan Erdoğan, namaz çıkışı Afganistan hakkındaki sorulara cevap verdi.

Erdoğan'ın açıklaması şöyle;
“Dikkat edilirse egemen emperyalist güçler Afganistan’da ilk defa böyle bir sorun üretmiyor. Bundan önce de Afganistan’da nice sorunlar yaşadık. Ve Afgan halkı iradesiyle bu emperyal güçlere karşı mücadelesini verdi ve zaferle çıktı. Daha sonra tekrar bu emperyal güçler malum Afganistan’a girdiler. 20 yılı aşkın zamandır oradalar. Biz de bütün bu emperyal güçler karşısında Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık. Orada onlarla beraber öncelikli olarak da Kabil Havaalanı’nın korunmasını sürdürdük. Şimdi yeni bir dönem var. Üç ana otorite burada görünüyor. NATO, ABD ve Türkiye. Bizden şuanda ABD çekilme kararını verdi. Ama Kabil Havaalanı’nın bizim tarafımızdan zaten işletiliyor, bundan sonra da işletilmesini istediler. Biz şuanda buna olumlu bakıyoruz. Ama olumlu bakarken tabii bizim ABD’ye bazı şartlarımız var. Nedir bunlar? Bir; diplomasi noktasında ABD bizim yanımızda yer alacak. İki; lojistik anlamda imkanlarını bizim için seferber edecek. Bir diğeri de bu süreç içerisinde çok ciddi bir mali noktada sıkıntılar olacak. Bu konularda da gerekli desteği Türkiye’ye verecek. Bunlar sağlanabilirse biz bu süreçte Kabil Havaalanı’nın işletilmesini ele almayı düşünüyoruz.”

“TALİBAN’IN İNANCIYLA TERS BİR YANIMIZ YOK”
“Bu arada Taliban’ın bazı rahatsızlıkları söz konusu. Taliban’la da bu süreci görüşmek suretiyle, nasıl ki Amerika’yla bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban bu görüşmeleri Türkiye’yle çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye, onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum. Ve Doha’dan oraya akan bir süreç var. Bu süreci de iyi değerlendireceğimizi düşünüyorum. Başka alternatifler var, bu alternatifler üzerinde de şu anda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

24 SAAT ÖNCE TALİBAN'A İŞGALCİ DEMİŞTİ
Erdoğan, Kıbrıs'a gitmeden saatler önce yaptığı açıklamada Kabil Havaalanı'nın güvenliğinin üstlenilmesi konusunda Taliban'ın Türkiye'yi tehdit etmesi üzerine konuşmuştu.

Taliban'dan işgalci diye bahseden Erdoğan, "Taliban kendileri açısından bir açıklama yaptılar. Afganistan, halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan bir ülke. Burada Taliban'ın adeta işgal hareketini devam ettirmesi doğru bir yaklaşım değil." demişti.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    3 ay önce
    Bugün Bayram! Bir çok insan evinde çoluk çocuk Et mangalda yanında salata gelsin kayfler. Ancak Allah bu zalimden daha zalim. Zira Allah; Bu zalime bu kadar imkan zaman veriyor ki, çok daha insanın canını yaksın, suç duyurusunda bulunarak cezalandırsın zindana atsın. Allah; ama hiç bunun canını alıp onun zulümüne son vermek gibi bir düşüncesi yok. O zaman Rab bize Kur’an’da neden firavunun zalim biri olduğunu, Firavun’un azdığını ve Musa’yı onun üzerine saldığını gereksiz yere biz kullarını anlatır? Siz birşey anladınızmı bu mesajdan? Ben okuyorum okuyorum bizatihi Allah kendisi sözünde durmadığını şahit oluyorum.