Türk mimarlığının ustası Doğan Kuban hayatını kaybetti

Türkiye’nin mimarlık ve mimarlık tarihinin en önemli isimlerinden Prof. Dr. Doğan Kuban 95 yaşında yaşamını yitirdi. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Mimarlık Ödülü’nü alan Kuban için birçok siyasiden taziye mesajı geldi.

Türk mimarlığının ustası Doğan Kuban hayatını kaybetti
23 Eylül 2021 - 11:11

Türkiye'de mimarlık tarihi alanının en önemli isimlerinden Doğan Kuban hayatını kaybetti. Kuban için birçok siyasi isim taziye mesajı yayınladı. Ayrıca Kuban, 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Mimarlık Ödülü'ne layık görülmüştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından Prof. Dr. Doğan Kuban ile birlikte çekildiği fotoğrafı paylaşarak, “Çalışmalarıyla ülkemizin mimarlık tarihine değerli katkılar sunan Mimar Prof. Dr. Doğan Kuban'ın vefatından dolayı derin üzüntü duydum. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kuban’ın vefatı nedeniyle sosyal medyadan yayınladığı mesajda “Ülkemizin ve İstanbul'un mimari tarihi açısından önemli çalışmalara imza atmış mimar Doğan Kuban'ın vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Kıymetli bir değeri, önemli bir akademisyeni yitirdik, üzgünüz" ifadelerine yer verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Değerli mimar ve akademisyen Doğan Kuban’ın vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum" dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise, “Üniversitemizin kıymetli öğretim üyelerinden ve Cumhuriyet mimarlık tarihimizin efsane hocalarından Prof. Dr. Doğan Kuban’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Değerli hocamıza Allah’tan rahmet; yakınlarına, sevenlerine ve İTÜ Ailesi’ne başsağlığı dileriz” denildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI MİMARLIK ÖDÜLÜ'NÜ ALMIŞTI
2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde; “Mimarlık” ödülünün “Türk mimarisinin geçmişine yönelik kuramsal ve kavramsal çalışmaları, restorasyon faaliyetleri, İslam mimarisi içinde Türk eserlerinin kimliğini vurgulayan görüşleri ve bu konulara dair yazdığı kitapları dolayısıyla” Doğan Kuban’a verilmesi kararlaştırıldı.         

DOĞAN KUBAN KİMDİR?
Doğan Kuban 1926 yılında Paris'te doğdu. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdikten sonra fakültenin Mimarlık Tarihi Kürsüsü'ne asistan oldu. 1950'li yıllarda İtalya'ya giderek Rönesans mimarlığı üzerinde çalışan Kuban, 1962'de Fullbright bursuyla konuk öğretim görevlisi olarak ABD'deki Michigan Üniversitesi'nde bulundu.

Kuban, 1960'lı ve 70'li yıllarda belli süreler boyunca Harvard Üniversitesi'nin bursuyla Washington D.C.'deki Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonu'nda çalıştı. 1965'te Anadolu Türk Mimarlığının Kaynak ve Sorunları adlı çalışmasıyla profesör olan Doğan Kuban, 1973-76 yılları arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde dekanlık yaptı.

İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü'nün kurulması için çalışan Kuban, 1974'te kuruluşu tamamlanan enstitünün başkanlığını yürüttü. Halen Ağa Han Mimarlık Ödülü Yürütme Komitesi üyesi olan ve Türk, İslam, Anadolu mimarlığı ve sanatını konu alan kitaplar ve makaleler yayımlayan Doğan Kuban, çalışmalarında, Türk sanat ve mimarlığının özgün bir yaratı alanı olarak görülmesi gerektiği görüşünü savundu.

           


YORUMLAR

  • 0 Yorum