Türk Hava Kurumu'nda AKP'li dönemi: Atama için AKP'li milletvekili dayısına teşekkür etti!

Orman yangınlarında söndürme uçakları kullanılmadığı için tartışmalara neden olan ve 44 taşınmazı satışa çıkaran Türk Hava Kurumu (THK) şubelerine 2019’dan bu yana eski AKP’li Bakan Cenap Aşçı başkanlığındaki kayyum heyeti tarafından AKP’liler atanıyor. Ataması yapılan isimlerden birisi ise "AKP'li milletvekili dayıma teşekkür ediyorum" açıklamasında bulundu.

Türk Hava Kurumu'nda AKP'li dönemi: Atama için AKP'li milletvekili dayısına teşekkür etti!
13 Temmuz 2021 - 09:52
Türk Hava Kurumu'na (THK) 2 yıl önce atanan kayyum yönetimi, seçilmiş şube yönetimlerini ve çalışanları görevden almasıyla gündeme gelmişti. Tüm yangın söndürme uçağı pilotlarını ve teknisyenlerini işten çıkardığı bildirilmesinin ardından idari kadroda da birçok çalışanın görevine son veren THK, oluşan boşluğa AKP’lileri atadı. 

ATAMA İÇİN AKP’Lİ DAYISINA TEŞEKKÜR ETTİ
THK Zonguldak Şube Başka Dilek Sümer ile tüm şube yöneticileri THK Genel Başkanlığından gönderilen bir yazıyla görevden alındıklarını öğrendi. Zonguldak Şube Başkanlığına ise AKP Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen’in yeğeni Nihat Aygün atandı. THK Şube Başkanlığına atanmasına ilişkin açıklama yapan Aygün bir skandala imza atarak “AKP milletvekili dayım Polat Türkmen’e teşekkür ediyorum” dedi. 

Kayyum heyetinin görevden aldığı eski THK Şube Başkanı Dilek Sümer ise BirGün’den İsmail Arı'ya “Kayyumlar tüm şube yönetimini ve beni görevden aldı. Nihat Aygün şube başkanı olarak atandı. THK’ye kayyum atandığından beri yıllardır yaptığımız gibi kurban derisi ile fitre ve zekât toplayamıyorduk” şeklinde konuştu.

Sümer, son iki yıldır fitre ve zekât toplamak için okullarda zarf dağıtılmasına izin verilmediğini belirtirken “Kurban derisi de toplayamıyorduk. Tüm araç ve depo gibi taleplerimiz karşılanmıyordu. 13 senedir THK’de grev alıyorum. Kendi cebimizden harcama yaptığımız, kendi araçlarımız ile kurban derisi topladığımız günler oldu. Kayyum, şubemizin kirasını bile doğru düzgün ödemedi” açıklamasını yaptı. 

SİYASİ KONUMLA THK ŞUBE BAŞKANI OLMADIĞINI BELİRTTİ “AKP’DEKİ GÖREVİMİ SÜRDÜRÜYORUM”  DEDİ 
En fazla geliri olan ilk 10 THK şubesinden biri olan Kastamonu Şubesine de şube başkanının istifa etmesinin ardından AKP’li bir isim atandı. THK Kastamonu Şubesi’ne AKP Kastamonu İl Disiplin Kurulu Üyesi ve eski Kastamonu İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Mücahit Dağdelenoğlu atandı.

AKP’li THK Şube Başkanı Dağdelenoğlu’nu tebrik edenler arasında Ensar Vakfı Kastamonu Şube Başkanı ile AKP Kastamonu İl Başkanı gibi isimlerin yer aldığı öğrenildi. BirGün’e konuşan Dağdelenoğlu, “Ben buraya siyaseten gelmedim. Önceki THK Şube yönetimi istifa etti. THK de Kayyum yönetiminde olduğu için ve yeniden kongre yapılamadığı için Vali Bey beni başkan yaptı. İHH’daki görevimi de devrettim ve AKP’deki görevimi sürdürüyorum. THK Başaralı olmalı ben buna inanıyorum. THK ülkemiz için önemli bir kurum” diye konuştu. 

Öte yandan geçen yıl da baskılar üzerine yönetim kurulu üyeleri ile başkanı istifa eden THK Eskişehir Şubesinin başına AKP Eskişehir Milletvekili Harun Karacan’ın oğlu Alihan Karacan getirilmişti. 26 yaşındaki Alihan Karacan’ın, THK’ya 17 Haziran’da üye olduğu, kurumun hiçbir kademesinde bir görev almadan doğrudan başkanlık görevine atandığı ortaya çıkmıştı. THK Köyceğiz Şubesine ise AKP’li Köyceğiz Belediye Başkan Yardımcısı Okan Yatkın, AKP’li eski belediye meclis üyesi Mehmet Nadi Pirci ve AKP’li Mehmet Arslan atanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum