Turizmde yeni utanç! Türkler'den daha fazla para isteniyor!

Ak Parti hükümetinin koronavirüs gerekçesiyle uyguladığı kısıtlamalardan muaf olan turistlere bu sefer de otellerden imtiyaz. Birçok otelin Türk vatandaşlarına ayrı turistlere ayrı fiyatlandırma yapması oldukça dikkat çekti. Oteller adaletsiz fiyat politikaları hakkında açıklama yapmadı.

Turizmde yeni utanç! Türkler'den daha fazla para isteniyor!
16 Mayıs 2021 - 22:36

BAHADIR DÜZEL / AYKIRI

Turizm sektörünün dört gözle beklediği yaz ayları yaklaşırken bazı oteller gözlerini yabancı turistlere dikti. Rezervasyon sitelerinde yer alan aynı standartlardaki odaların fiyatlandırılmasındaki adaletsizlik vatandaşların tepkisini çekiyor.

Türk Lirası ile döviz arasındaki kur farkını oldukça aşan fahiş fiyat farkı özellikle sosyal medyada oldukça ses getirdi. Oteller bu fiyatlandırma farkı hakkında bir açıklama yapmazken, rezervasyon tarihinin ileri bir tarihe alınması durumunda fiyat farkının arttığı daha yakın tarihlerde ise azaldığı hatta eşitlendiği görüldü. FİYAT FARKI KUR FARKINI DA AŞIYOR!
Döviz kurunun yükselme eğiliminde olması, özellikle yabancı turistlere yönelik bir konsept geliştiren otellerin yerli turistlere farklı fiyat politikası izlemesinin temel nedeni olarak gösteriliyor.Ancak bazı otellerin TL ve Euro tarifelerine bakıldığında kur farkını ve kur hareketliliğini oldukça aşan bir fark olduğu göze çarpıyor.

Antalya’da yer alan 5 yıldızlı bir otelin tek kişilik standart bir odası, 1 Ağustos ile 8 Ağustos tarihleri arasında Yabancı turistlere 1821 Euro şeklinde fiyatlandırılırken yerli turistlere 41 bin 821 TL şeklinde fiyatlandırılıyor.

Oda eğer mevcut kur farkına göre fiyatlandırılsaydı 18 bin 664 TL şeklinde bir tutar ortaya çıkacaktı.  

Aynı otelin yine Antalya’da bir bulunan bir başka otelde de aynı fiyat politikalarını izlemesi bu durumun bir istisna olmadığını gösterdi.

  


YORUMLAR

  • 0 Yorum