TÜİK'in işsizlik verilerinde büyük şüphe! 3,5 milyon işsiz nerede

TÜİK'in işsizlik verilerinde 3,5 milyon insan nasıl buhar oldu! Yapılan incelemeler sonrasında tartışmalar büyüyor. Kamuoyu böyle mi yanıltıldı!

TÜİK'in işsizlik verilerinde büyük şüphe! 3,5 milyon işsiz nerede
24 Temmuz 2021 - 08:32 - Güncelleme: 24 Temmuz 2021 - 14:28

TÜİK'in hesaplamalarının incelenmesi istendi; "3.7 milyon işsiz nereye kayboldu?"

Son 5 yılda 3 milyon 695 bin işsizin TÜİK hesaplarında görünmediği belirtilerek, TBMM’de "acilen" araştırma komisyonu kurulması istendi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) hesaplamalarının incelenmesi için TBMM'de araştırma komisyonu kurulması istendi. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TÜİK'in hesaplarına göre son 5 yılda çalışabilir nüfusun 4 milyon 816 bine, işgücü nüfusunun 1 milyon 120 bine çıkmasına rağmen istihdamın 208 bin işsizliğin de sadece 913 bin kişi artığını, bu durumda 3 milyon 695 bin kişinin hesaplarda görünmediğini söyledi. TÜİK'e “3 milyon 695 bin kişi nereye kayboldu?” diye soran Demirtaş, TÜİK'in gerçek işsizlik, gerçek enflasyon ve gerçek büyüme gibi kritik verileri gizleyerek sorunların çözümünü engellediğini ifade etti.

Demirtaş, TÜİK'in enflasyon, büyüme ve işgücü gibi önemli konularda yayımladığı çelişkili verileriyle kuruluş kanunda belirlenen tarafsızlık, şeffaflık ve tutarlılık ilkelerine uygun davranmadığını belirterek, “Veriler, TÜİK'in işgücü istatistiklerini makyajlayıp, işsizlik sorununu küçültme çabası içinde olduğunun somut bir göstergesidir” dedi.

Ünal Demirtaş, TÜİK'in şeffaflığına dair eleştirilerin AB Türkiye ilerleme raporlarına da yansıdığını, raporda, “TÜİK içindeki atama ve görevden alma süreçlerinin şeffaflığına ilişkin bir takım endişeler hâlâ söz konusudur” eleştirisi yapıldığını bildirdi. Eleştirilere rağmen bu yılın mart ayında TÜİK Başkanı'nın yeniden değiştirildiğini, temmuz ayının başında ise iki başkan yardımcısının görevden alınıp üç yeni başkan yardımcısının atandığını hatırlatan Demirtaş, ulusal hesaplar, enflasyon ve işgücü konularının yeni atanan başkan yardımcılarına verildiğine dikkat çekti.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    1 ay önce
    Ya müslüman olduklarını iddia eden bir iktidar hükümetini düşünün. Her yerde hile ve sahtekarlık oyun tuzaklar kurmak, nasıl iktidarımı sürdürürüm bu koltukta kalırım saltanatımı şatafatımı yaşarım diye hesap kitap yapanların neresi Müslümandır benim buna bir türlü aklım ermiş değil. Ya müslümanlığı ben bilmiyorum, yada bunlar müslüman değil. Ya ben Allah'a inanmıyorum yada bunlar Allah'la alay ediyor adeta onunla alay edip oynuyorlar. Artık mehdi mi gelecek kıyamet mi kopacak ne olacaksa olsun, ben dinimi değiştirmeden bunların uğruna dinimden olmadan bir mucize gerçekleşmesini diliyorum alemlerin Rabbinden. Çok mu bir şey istedim?