Trabzon Emniyetine 'Andımız' operasyonu: Metin Alper, Sudan'a gönderildi!

Uyuşturucu operasyonunda el konulan mermilerle ‘Andımız’ yazan ve Trabzon’da gösterdiği asayiş, güvenlik hizmetleriyle halkın sevgisini kazanan Trabzon Emniyet Müdürü Metin Alper, görevinden alınarak Sudan'a İçişleri Müşaviri olarak atandı. Alper, daha önce pek çok kez hedef gösterilmiş ve görevden alınması istenmişti.

Trabzon Emniyetine 'Andımız' operasyonu: Metin Alper, Sudan'a gönderildi!
07 Temmuz 2021 - 10:35 - Güncelleme: 07 Temmuz 2021 - 11:06


AHMET KUT / AYKIRI

Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre, 10 ilin emniyet müdürü merkeze atanırken 33 ile de yeni emniyet müdürü atandı. Kararname sonrasında 2019 yılının eylül ayında Trabzon Emniyet Müdürü olan Metin Alper’in Sudan’a atanması dikkat çekti. 

Trabzon'da asayiş ve güvenlik hizmetleriyle halkın sevgisini kazanan, Metin Alper, Karadeniz'de uyuşturucuya göz açtırmamıştı. Alper, uyuşturucu operasyonuna "Andımız var" ismini vermiş ve operasyonda ele geçirilen silah ve uyuşturucu maddeler sergilenirken, mermilerle "Andımız" yazılmıştı.

“ANDIMIZ VAR” DEDİ, HEDEF GÖSTERİLDİ
Alper’in, Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevini başarılı bir şekilde yürütürken görev yerinin değişmesi şaşkınlık yarattı. Alper, uyuşturucu satıcılarına karşı düzenlenen operasyon sonucu ele geçirilen mermilerle “Andımız Var” yazmış ve DEVA Partisi tarafından hedef gösterilmişti. 

DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, "Andımız Var" operasyonu yaptığı gerekçesiyle Trabzon Emniyet Müdürü Metin Alper'in görevden alınmasını isteyerek “Hangi görüşü savunduğu önemli değil, özellikle silah taşıyan kamu personelinin siyasi tartışmalara karışması kabul edilemez. Trabzon Emniyet Müdürü acilen görevden alınmalıdır” ifadelerini kullanmıştı. Alper'in yerine Sivas Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan getirildi.

METİN ALPER KİMDİR? 
1970 yılında Konya'da doğan Metin Alper, 1992'de Polis Akademisi'nden mezun oldu. İlk olarak Ardahan ilinde Özel Harekat Şube Müdür vekili olarak göreve başladı. 1996-1998 yılları arasında Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Özel Hareket Şube Müdürlüğünde görev yaptı.

1998 yılında Osmaniye Emniyet Müdürlüğüne atanan Alper, Osmaniye'de Özel Hareket Şube Müdürlüğü'nde görev aldı. 1999 yılında Misyon Koruma Sınavını kazanarak T.C. Bişkek Büyükelçiliğinde 2002 yılına kadar Ataşe olarak görev aldı. 2002 yılından itibaren Osmaniye ilinde sırayla Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdür Vekili, Personel Şube Müdür Vekili, Asayiş Şube Müdürü ve en son olarak da Kadirli ilçe Emniyet Müdürlüğü görevi yaptı.

NATO KOMUTANINA DANIŞMANLIK YAPTI 
Alper buradaki görevinden sonra 2007 yılında Sivas Trafik Tescil Denetleme ve Şube Müdürü olarak atandı. 2010 yılında Birleşmiş Milletler Doğu Timor misyonuna katılarak Türk Polis Kontenjanında 1.5 yıl süreyle görev aldı. 2013 Mayıs ayında Afganistan'ın Kabil kentinde bulunan NATO- ISAF misyonunda 8 ay süreyle NATO Komutanı Orgeneral Joseph Dunford’un Polis Danışmanlığı görevini yürüttü. 25 Aralık 2013 itibariyle de İstanbul’da Önleyici Hizmetler ve Güven Timlerinden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

İstanbul’da Koruma Şube Müdürlüğünden, Trafik Şube Müdürlüğünden ve Gaziosmanpaşa İlçesinden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 14 Nisan 2016 tarihinde Afganistan Mezar-ı Şerif’te bulunan NATO Kararlı Destek Misyonda Kıdemli Polis Danışmanı olarak görev yaptı.

26 Ekim 2016 tarih ve İçişleri Bakanlığının 2016/759 sayılı kararnamesi ile Adıyaman İl Emniyet Müdürü atanarak 29 Ekim 2016 tarihinde Adıyaman ilinde göreve başladı. 19 Eylül 2019'da Trabzon İl Emniyet Müdürü olarak atandı.
loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum