The Times: AB, Erdoğan'a sığınmacılar için daha çok para teklif etti

Dün Avrupa Birliği liderleri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu görüşmesi Avrupa basınında gündem oldu. İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times gazetesi, "AB, Erdoğan'a mülteci geçişini durdurmak için daha çok para teklif etti" yorumunu yaptı.

The Times: AB, Erdoğan'a sığınmacılar için daha çok para teklif etti
07 Nisan 2021 - 11:48
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Avrupa Birliği liderleriyle yaptığı görüşme Avrupa basınında geniş yer buldu. İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Times, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel'in sığınmacılar konusunda AB'nin Türkiye'ye daha çok para teklif ettiğini yazdı.

Türkiye, resmi verilere göre şu an 9 milyon Suriyeliye bakıyor.


Hannah Lucinda Smith imzalı haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la dün Ankara’da görüşen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile 3 saat görüştüğü hatırlatılırken, “Nadir görülen Ankara ziyaretinde 3 saat açıkça ve samimi bir şekilde görüştüler. Mülteci geçişini durdurmak için Türkiye’ye 6 milyar dolar verilen 5 yıllık anlaşmayı uzattılar ve daha fazla para verdiler” ifadesi yer aldı.

Gazete henüz net bir miktar telaffuz edilmediğini yazarken, “Bütün detaylar henüz kamuoyu ile paylaşılmadı fakat yakında Avrupa Birliği’nin Türkiye, Lübnan ve Ürdün’deki mülteciler için hazırladığı destek paketi açıklanacak” ifadesine yer verdi.

Uzun yıllardır AB-Türkiye ilişkilerinin gerilim dolu olduğuna dikkat çeken The Times, AB liderlerinin Erdoğan’a zeytin dalı uzattığını da yazdı. Gazete Michel ve von der Leyen’in ortak metninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yer almadığını da yazdı.

2016’DA İMZALANDI
Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Mart 2016’da imzalanan mülteci anlaşması kapsamında Türkiye, kıyılarından Yunanistan’a ve Avrupa’ya kaçak yollarla giden çoğunluğu Suriyeli olan mültecileri geri almayı kabul etmiş ve bunun karşılığında da para almıştı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum