TCDD Genel Müdürü görevden alındı! Özelleştirme detayı...

TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun görevden alındı. Uygun'un yerine Abdülkerim Murat Atik atandı. Atik'in özel tren işletmeciliği yapmak için çalışmalar yürüten şirketin başındaki isim olması dikkat çekti.

TCDD Genel Müdürü görevden alındı! Özelleştirme detayı...
04 Eylül 2021 - 08:56

19 Şubat 2019 tarihinde göreve atanan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun görevden alındı. Uygun'un yerine Abdülkerim Murat Atik atandı.

ÖZELLEŞTİRMENİN SİNYALLERİ
Ali İhsan Uygun'un yerine ise ise Sun Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik atandı. 1993 yılından bu yana ticari faaliyet gösteren Sun Group, 28 Aralık 2020'de Ulaştırma Bakanlığı'ndan demiryolları için Türkiye'nin ilk özel yolcu taşıma lisansını alan şirket olmuştu.

Japon HIS Global şirketi ile birlikte Kapadokya Ekspresi adı ile 40 milyon euro tutarındaki yatırımla turizm amaçlı yataklı tren işletmeciliği için çalışmalarını yürüten şirketin başındaki ismin devlet kuruluşu olan TCDD'nin başına getirilmesi dikkat çekti.

HER YIL ZARAR AÇIKLIYOR
Yıllardır bütçesi kara deliğe dönüşen Devlet Demiryolları'nın zararı AKP iktidarında katlanarak arttı. Yıllardır zarar etmesi nedeniyle, iç kaynak yaratamayan kurum kaynak ihtiyacının sürekli olarak bakanlıkların bütçesinden yapılan transferler ile karşılıyor. KİT sistemi içinde en çok para transferi yapılan kuruluş olan TCDD 2020 yılında 3.8 milyar lira zarar etmişti. Görevden alınan Ali İhsan Uygun, geçtiğimiz temmuz ayında yaptığı açıklamada kurumun bu yıl 3.2 milyar lira zarar etmesini beklediklerini ifade etmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum