Tanju Özcan, AKP'li üyelere çay fırlattı: "Erdoğan gibi mi sakinleştireyim? Alın size çay!"

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Belediye Meclis toplantısında AKP'li üyelere çay fırlattı. Erdoğan'ın yangınla sarsılan Marmaris'te halka çay atmasına göndermede bulunan Özcan, "Sizi Cumhurbaşkanı gibi mi sakinleştireyim? Alın o zaman size çay" dedi.

Tanju Özcan, AKP'li üyelere çay fırlattı: "Erdoğan gibi mi sakinleştireyim? Alın size çay!"
03 Ağustos 2021 - 20:16 - Güncelleme: 03 Ağustos 2021 - 23:21

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Belediye Meclisi'nde AKP'lilerin tepkileri sonrasında çay fırlattı. Erdoğan'ın Marmaris'te yangınla boğuşan halka çay fırlatmasına göndermede bulunan Özcan, "Sizi Cumhurbaşkanı gibi mi sakinleştireyim? Alın o zaman size çay" diye konuştu.

"Yabancı uyruklulara 10 kat zam" önergesi Bolu Belediyesi Meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edilerek, komisyona sevk edildi. Konuyla ilgili AKP'li  isimlerin söz almak istemesi üzerine Özcan, dilek ve temenniler kısmının yapılmayacağını söyledi. AKP'liler tepki gösterdi. Özcan, AKP'lilerin tepkisi üzerine onları sakinleştirmek için 'çay' fırlattı.

Özcan, “Dilek temennilerde bugün kimseye söz vermiyorum. Sakin olun, sakin olun ya. Arkadaşlar sakin olun. İlla Cumhurbaşkanı gibi mi yapayım sizi sakinleştirmek için? Alın o zaman size çay!” ifadelerini kullandı.


Özcan'ın çay fırlatmasına CHP’li Meclis Üyeleri  alkışlayarak destek verdi.

İşte o görüntüler;

SIĞINMACILARA ZAMLI FATURA ÖNERGESİ KABUL EDİLDİ
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın kentte yaşayan yabancı uyrukluların faydalandığı belediye hizmetlerine zam yapılmasına ilişkin önergesi, Belediye Meclisinde CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilerek komisyona gönderildi.

Özcan, Belediye Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, orman yangınlarında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yangından etkilenenlere 'geçmiş olsun' dileklerini iletti. Yangınları doğal bir afet değil kasıtlı bulduğunu belirten Özcan, cumhuriyet savcılarına bu konuyu titizlikle inceleme çağrısında bulundu.

'Anayasada bahsedilen eşitlik ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları açısından geçerlidir'
Özcan, yabancılarla ilgili ifadelerinin ardından birçok kesimin kendisini eleştirdiğini ifade ederek duruma tepki gösterdi. Önergesinin, anayasaya, yasalara, yönetmeliklere aykırı bir yanı olmadığını savunarak "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancılar bu ülkede aynı haklara sahip olamazlar. Anayasada bahsedilen eşitlik ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları açısından geçerlidir" ifadesini kullandı.

BEN SİZİ BOLU'YA DAVET ETMEDİM
Birçok ülkenin kendi vatandaşlarına sunulan hizmetlerden para almadığını, yabancılardan ise yüksek miktarlarda para aldığını söyleyen Özcan, kendisine yurt dışından yapılan eleştirilere tepki gösterdi. Özcan, sığınmacılara seslenerek şunları kaydetti:
Ben sizi Bolu'ya davet etmedim. Devlet de sizi Bolu'ya zorla göndermedi. Kendi iradenizle Bolu'ya geldiniz. Nasıl Bodrum'da pahalı beache gidip 1 liralık suyu 10 liraya içmek bir tercihse Bolu'da kalmakta bir tercihtir. Kalırsanız bu tür uygulamaların muhatabı olursunuz. Yani özetle eşit vatandaş, bu ülkenin asli unsurları olan Kürtler, Türkler, Aleviler, Sünniler, Çerkezler, Boşnaklar, Arnavutlar gibi ataları bu vatan için şehit düşmüş olanların çocukları ve torunlarıdır. Bu konuyu gündeme getirmenin asil sebebinde konunun tartışıp bir devlet meselesi oluşturulmasıdır.

HALKIMIZA SORALIM
Hükümete de çağrıda bulunan Özcan, "Milli irade diyorsunuz. İşte ben de onu diyorum. Koyun sandığı, referandum yapalım. Halkımıza soralım sığınmacıları gönderelim mi? Kalmalı mı? Halkımız gönderin derse milli irade doğrultusunda programınızı yapar gönderirsiniz. Ben yanılıyorsam, halk sizin gibi düşünüyorsa kalsın diyorsa o zamanda bu kadar göçmeni sosyal hayata, ekonomik hayata nasıl entegre edeceğimizi nasıl bunlara iş bulacağımıza, nasıl eğitim vereceğimize karar veririz" ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 1 Yorum