Süleyman Soylu'dan 'İBB'ye özel teftiş' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB'ye başlatılan "Terör iltisaklı personel soruşturması" hakkında açıklama yaptı.

Süleyman Soylu'dan 'İBB'ye özel teftiş' açıklaması
27 Aralık 2021 - 11:27 - Güncelleme: 27 Aralık 2021 - 11:46


İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden bazılarının terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönündeki iddialarla ilgili özel teftiş başlatıldığını açıklamıştı. İçişleri'nin teftiş kararı sonrasında İBB'den ve Ekrem İmamoğlu'ndan peş peşe sert açıklamalar gelmişti.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaşanan gelişmelerin ardından açıklamalarda bulundu.

Soylu, şu ifadeleri kullandı:
"Türkiye’de 15 Temmuz oldu. Sadece İçişleri Bakanlığı’ndan 50 bin kişi ihraç edildi. Niçin? Neden? Terör örgütleriyle irtibatı ve iltisakı olduğu için. Yani bunların kamuda çalışmasının, devlette çalışmasının sakıncalı olduğu… Bunların içinde FETÖ var, PKK var, MLKP var. Ve bütün örgütler. Biz bunu niçin yapıyoruz? Dağdaki teröristlerle mücadele ediyoruz. Şehirlerde terörizmle mücadele etmeyecek miyiz?

Biz ihbarı araştırmak ve soruşturmakla mükellefiz. Şimdi biz kendimizle ilgili, devletle ilgili, devlette çalışanlarla ilgili bir terör irtibatı bulduğumuz zaman kendimizi suçlu mu hissediyoruz? Hayır, tam tersine. Burayı temizlemeyen, yarın başımıza gelebilecek bir felaketi engellemek için, terör irtibatıyla devletin bir arada olmayacağını göstermek için gerçekleştiriyoruz.

Yarın yapılacak bir eylem, bu kişiler tarafından gerçekleştirilirse bu sefer bize kalkıp şunu sormazlar mı? “Arkadaş siz ne iş yapıyorsunuz? Sizin göreviniz nedir?” diye… Sosyal medya çığırtkanlığıyla biz terörle mücadele etmiyoruz. Biz laf cambazlığıyla da mücadele ediyor değiliz.

Devletin muhatabı bu konuda belediye sorumlularıdır. Kamuya adam alıyorsunuz. İSKİ’de suyun başına bir kişiyi alıyorsunuz. Oraya kimin geldiğini gördüğünüz adamları işe alıyorsunuz. Yarın öbür gün İSKİ’nin İGDAŞ’ın başına bir şey gelirse biz nasıl hesap verebiliriz. Bizim derdimiz terörle mücadeledir.

'Niye tutuklamıyorsunuz?' diyorlar. Biz araştırmak soruşturmakla mükellefiz. O da bağımsız yargının işidir. İBB'ye gassal olarak alınan bazı isimlerin iddianamelerde yer alan bazı bilgi ve belgeler neticesinde tutuklandığı da ortaya çıktı. Bu da daha yeni." İhbarlar gelmeye başladı. Daha önce hapse girmiş, dağda bulunmuş..."


YORUMLAR

  • 0 Yorum