Son anketten çarpıcı sonuç: Başkanlık sistemi ve AKP kaybediyor!

Aksoy Araştırma Şirketi yapmış olduğu son araştırmada vatandaşlara "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranları şu şekilde oldu: AK Parti yüzde 30.8, CHP yüzde 28.2, İYİ Parti yüzde 13.8, MHP yüzde 8.6. Sistem tartışmalarına ilişkin anketten ise çarpıcı sonuçlar çıktı.

Son anketten çarpıcı sonuç: Başkanlık sistemi ve AKP kaybediyor!
14 Ekim 2021 - 10:12


Türk siyasetinde güçlendirimiş parlamenter sistem tartışmaları sürerken, ekonomideki gelişmelerle birlikte partilerin oy dağılımının da nasıl şekilleneceği merak konusu oldu. Aksoy Araştırma Şirketi, son gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını paylaştı. Anketten dikkat çeken sonuçlar çıktı.

AKP VE CHP ARASINDAKİ FARK YÜZDE 2
Yapılan araştırmada seçmenlere "Bu Pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi. Bu soruya yanıt verenlerin 26.9 AKP'ye oy vereceği yönünde görüş bildirirken, ana muhalefet partisi CHP'yi tercih edeceğini belirtenlerin oranı 24.1 olarak belirlendi. Aynı ankette İYİ Parti yüzde 12.0 ile MHP'nin önüne geçti. Oy oranı yüzde 7,3 olan MHP ise baraj altında yer aldı.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranlarında önemli bir yükselme görüldü. Birinciliği rakiplerine kaptırmayan AKP yüzde 30.8'e yükselirken, CHP yüzde 28.2'ye yükseldi. MHP'nin yeni sistem barajı geçtiği görülürken, eski sistemde ise baraj altı kaldığı görüldü.

ERDOĞAN'A KÖTÜ HABER
Sistem tercihi araştırmasında ise "Aynı referandum bugün tekrar yapılsa, parlamenter sistemi mi yoksa başkanlık sistemini mi seçersiniz?" diye soruldu. 

Türkiye genelinde yüzde 53,0 oy oranıyla parlementer sistem tercih edilirken yüzde 24,6 başkanlık sisteminin istediği ortaya çıktı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum