Soma'da madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel'in alacağı maaş dudak uçuklattı! İşte Yerkel'in kazançları...

Soma'daki maden faciasının ardından bir madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel'in yeni görevinin detayları ortaya çıktı. Ekonomi eğitimi almadığı halde Ticaret Ateşesi olarak atanan Yerkel'e ayda 6000 Euro maaş, son model Mercedes ve kira desteği verilecek.

Soma'da madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel'in alacağı maaş dudak uçuklattı! İşte Yerkel'in kazançları...
10 Ocak 2022 - 09:13

13 Mayıs 2014 yılında 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasında eylem yapan madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmelen dönemin Başbakanı Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel, Frankfurt Başkonsolosluğu'na Ticaret Ataşesi olarak atanmıştı.


Türkiye gündeminde büyük yankı uyandıran atamanın ardından Yerkel'in yeni görevinin detayları ve kazancı ortaya çıktı.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre Avrupa'nın finans merkezi sayılan Frankfurt gibi önemli bir yere yapılan bu atama Yerkel'i zengin edecek. İşte 3 ya da 4 yıl boyunca görev yapacak olan Yerkel'in bu sürede, Türkiye'den alacakları:

1) GRİ PASAPORT VE ÖDEME: Türkiye'den Almanya'ya gidiş masrafları ve ailesinin yol masrafları karşılanacak. Diplomatik statüsü ve dokunulmazlığı olacak. Gri pasaport kullanacak.

2) KESİNTİSİZ 6000 EURO: Almanya'da en az 6000 Euro (yaklaşık 93 bin TL) net maaş alacak, maaşı Ankara'dan havale edilecek ve bunun dışındaki sosyal güvenlik primleri Türkiye tarafından yatırılacak. Emekliliğine büyük katkı sağlanmış olacak.

3) SAĞLIK MASRAFI SGK'YA: Kendisi, eşi ve çocuklarının Almanya'daki “acil olsun- olmasın” tüm tedavi masrafları, Euro olarak Türkiye'ye havale edilecek. Bu tedavi masraflarını SGK ödeyecek.

4) EĞİTİM VE ÖZEL OKUL DESTEĞİ: Çocukları özel eğitime ihtiyaç duyarsa, özel okula giderse ya da evinden uzak yabancı dilde (ingilizce) eğitim veren bir okula gidecekse, devlet bunun bir kısmını üstlenecek.

5) EVİNİN KİRASI DA ÖDENECEK: Kıdemine ve kademesine göre, tuttuğu evin büyüklüğü ile kirası da baz alınarak, kira desteği verilecek. Vekaleten değil, asaleten atandığı için bu konuda avantajlı olacak.

6) SIFIR MERCEDES, SINIRSIZ EŞYA: Görev süresi bitip Türkiye'ye dönerken, “naklihane” hakkından yararlanacak ve istediği eşyayı götürebilecek. Yol parasını devletten alacak. Vergisiz olarak 3 yaşından daha genç veya sıfır model Mercedes'i vergisiz olarak Türkiye'ye götürebilecek.

7) SÜPER EMEKLİLİK ŞANSI: Yurt dışındaki görevi sırasında tüm emeklilik primleri yüksekten yattığı için, Türkiye'de süper emekli olabilecek ve normal emeklilerin bir kaç katı emekli aylığı hakkı kazanacak.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Solmaztürk
    6 gün önce
    Şahsen çok daha önce atama yapılır diye bekliyordum geç kaldı. NE DE OLSA TEKME ATTI GÜNLERCE KONUŞULDU. GARİBİM MAĞDUR OLDU. Yakışmış.................