Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş uyardı: Köylüler topraklarını Suriyelilere satıyor!

Suriyelilerin yoğun olarak bulunduğu Hatay'ın Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kritik uyarılarda bulundu. Savaş, “Köylüler topraklarını Suriyelilere satıp gidiyor. Özellikle sınır köylerine Suriyeliler yerleşiyor” dedi.

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş uyardı: Köylüler topraklarını Suriyelilere satıyor!
10 Ocak 2022 - 15:15 - Güncelleme: 10 Ocak 2022 - 16:05

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 1 Nisan 2022'de başlayacak olan Uluslararası Expo 2021 öncesi açıklamalarda bulundu. Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan Savaş, kritik uyarılarda bulundu.

"SURİYELİLER YERLEŞİYOR"
Savaş, “Belediye olarak yaptığımız en iyi işlerden birisi kırsal kalkınmayı desteklemek. Şunu biliyoruz. Özellikle tarım kesimi çok zor durumda. Suriyeliler'in ilimize yerleşmesinden sonra 3-5 dönüm arazisi olan vatandaşlarımız iyice çıkmaza girdi. Toprağını Suriyeliler'e satıp köyünü terk ediyor. Boşalan özellikle sınır köylerine Suriyeliler yerleşiyor. Göçü, toprak satışını önlemek için şahısların, kooperatiflerin üzerine şirket kurduk. Özellikle 3-5 dönüm arazisi olup da tarım yapamaz olanlara tohum, fide, gübre desteği verip sözleşmeli tarıma geçiyoruz. Yani ürettiklerine alım garantisi veriyoruz. Yılda iki kez ürün ektirmeyi planlıyoruz. Coğrafyasını terk etmeyenlerin sayısını bu yıl sonuna kadar 10 bin, gelecek yıl sonunda da bu sayıyı 20 bin aileye ulaştırmayı hedefliyoruz" dedi.

Savaş, şöyle devam etti:
“İlk ekimler sebze ağırlıklı olacak. Bunları endüstri ile birleştirip yurtdışı başta olmak üzere çeşitli yerlere satacağız. Avrupa başta olmak üzere Ortadoğu'ya ihraç çeşidini artırmay hedefliyoruz. Kırsal kesimden göçü önlersek ihracattan ülkemize döviz girişini artırmış olacağız. İki yıla kadar 20 bin aileye ulaştığımızda kırsalda büyük bir başarı elde etmiş olacağız. Hatay'daki kırsaldan şehre göçü önleyip şehrin belli semtlerindeki yığılmayı, işsizliği da önlemiş olacağız. Hatay'da 55 bin fakir aile var. Bunların gıda, giyim, çocuklarının okul ihtiyaçlarını gücümüz yettiğince karşılıyoruz. Bunları iş sahibi yapmak da önceliklerimiz arasında. Özgür insan yapamazsak, sadece yardımlara bağımlı kalırlarsa güç kimdeyse onun yanına yaklaşırlar.

Hatay'ın marka değerini artıracak, ilin ve Türkiye'nin tanınırlığına önemli katkısı olacak Expo-21'in illerinde yapılacak olmasının mutluluğunu da yaşadıklarını kaydeden Lütfü Savaş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yaptığımız masrafların en az 10 katını esnafımız, ticaret insanlarımız, turizmcilerimiz kazanacak. Şehrin kırsalında üretilen ürünlerin pazar payı yükselecek. İstenderun -Arsus da, Antakya- Defne'de 220 dönümlük alanda bütün hazırlıklarımızı yaptık. Deniz yoluyla yazın KKTC'den başlamak üzere Lübnan'a insan taşıyacağız. Arsus'ta marina yaptık. Hatay deniz kapısı olacak. Bu durum marka değerine, ticaretine katkı sağlayacak. Ekonomiyi rahatlatacağız, gelir düzeyini yükseltecektir.”

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum