Şeker krizi büyüyor! TÜRKŞEKER BİM'i yalanladı

Türkiye'de şeker krizi büyüyor. Büyük zam gelmesi beklenen şeker, marketlerde bulunamamaya başladı. BİM, açıklama yaparak "Tedarikte zorlanıyoruz" açıklaması yapmıştı. BİM'in açıklamasının ardından TÜRKŞEKER'den de açıklama geldi. İşte detaylar...

Şeker krizi büyüyor! TÜRKŞEKER BİM'i yalanladı
14 Kasım 2021 - 13:14
Şekere büyük zam gelmesi beklenirken marketlerde kriz yaşanıyor. BİM marketlerinde 1 haftadır toz şeker ve küp şeker bulunamaması üzerine firma açıklama yaparak "Tedarikte zorlanıyoruz" demişti. Bu açıklamanın ardından bir açıklama da TÜRKŞEKER'den geldi. TÜRKŞEKER, BİM'i yalanladı.

BİM'den yapılan açıklamada, AKP iktidarı döneminde özelleştirilen Türkiye Şeker Fabrikaları hatırlatılarak, ''Şeker fabrikaları son günlerde şeker satışını neredeyse durdurdu. Üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız" denildi.


'İDDİALAR DOĞRU DEĞİLDİR'
BİM'in bu açıklamasının ardından TÜRKŞEKER'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"TÜRKŞEKER, 2020-2021 üretim döneminde birçok fabrikasında tüm zamanların rekorunu kırmıştır. 2021-2022 yılı üretim döneminde TÜRKŞEKER, yaklaşık 400 bin ton şeker üretmiş olup, bu miktar kooperatif ve özel sektör fabrikalarının üretimiyle birlikte toplamda 1 milyon 150 bin ton civarındadır. TÜRKŞEKER aynı zamanda, iç piyasaya yönelik üretim sorumluluğunun üzerinde 135 bin ton da ihracat amaçlı şeker (C Şeker) üretmiştir. 300 bin ton ihraç amaçlı şekeri de özel sektör şirketleri üreterek, toplamda tüm şeker sanayinde 435 bin ton ihraç amaçlı şeker üretilmiştir.

Çeşitli basın organlarında şekerde arz problemi olduğuna dair iddialar doğru değildir. Herhangi bir arz problemi bulunmamaktadır. Piyasada bazı firmaların fiyatları yükselterek ürün satmalarından dolayı böyle bir ortam oluşmuştur. TÜRKŞEKER, şeker fiyatlarını belirlerken gerek vatandaşımıza uygun fiyatlara ürün sunma, gerekse sanayicimizin hammadde girdi maliyetlerini minimize etme hassasiyeti ile belirlemektedir. Pancar ve şeker üretiminde son yıllarda yakalanan bu ivmenin korunması ve daha ileriye taşınması hususunda TÜRKŞEKER, gerekli adımları bugüne kadar atmış olup, faaliyetlerini de bu perspektifte devam ettirmektedir."


BAKANLIĞIN İLGİLİ KURULUŞU OLDU
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki TÜRKŞEKER, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın “ilgili kuruluşu” oldu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum