BİM'den şeker açıklaması: Zorlanıyoruz

BİM marketlerde 1 haftadır toz şeker ve küp şekerin bulunmadığına dair görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından BİM'den açıklama geldi.

BİM'den şeker açıklaması: Zorlanıyoruz
12 Kasım 2021 - 10:04

Rekabet Kurumu'nun 958 milyon TL ceza kestiği BİM'de bu kez şeker krizi yaşanıyor. BİM marketlerde 1 haftadır toz şeker ve küp şeker bulunmadığı, rafların boş kaldığı belirtildi. Söz konusu olay hakkında BİM'den açıklama geldi. 

"ZORLANIYORUZ"
Şekere yaklaşık yüzde 52'lik bir zam gelmesi beklenirken, BİM'den yapılan açıkalmada "Diğer üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız" denildi.


BİM'den yapılan açıklama şu şekilde:
"Ülkemizdeki şeker üretiminin yaklaşık yarısı kamu kuruluşu niteliğindeki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından gerçekleştirilmekte, şeker pancarı fiyatı devletimiz tarafından tespit ve ilan edilmektedir. Dolayısıyla şekerin piyasa fiyatı da devletimizin yönetimindeki üretici kuruluşun satış fiyatına göre oluşmaktadır. Şirketimiz bu şekilde oluşan şeker piyasasından temin ettiği şekeri, düşük kar ve asgariye indirilmiş işletme maliyeti ile tüketiciye ulaştırmak gayreti içindedir.

Şeker fiyatını ve piyasasını yöneten, yönlendiren üretimin yaklaşık yarısını temin eden kamu kuruluşlarına şirketimizin güveni sebebi ile hiçbir dönemde stoklama gibi bir eylemde bulunulmamıştır. Devletimizin sahibi olduğu Şeker üreticisi kurum kayıtlarından BİM’in stok amaçlı şeker satın almadığı görülecektir. Bu sebepledir ki Ülkemizin en büyük tedarikçisi olan Kamu kuruluşunun bu günlerde
şeker satışını neredeyse durdurması, diğer üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız."

 


YORUMLAR

  • 1 Yorum