Şehir Hastanesi müteahhitlerine yapılan ödemeler artık vatandaşa açıklanmayacak!

Şehir Hastaneleri'ni işleten müteahhitlere 'kira ve hizmet bedeli' adıyla dolar üzerinden yapılan milyarlarca liralık ödemeler artık açıklanmayacak. Ödemelerin müteahhitlere halka duyurulmadan gizlice yapılacağı ifade edildi.

Şehir Hastanesi müteahhitlerine yapılan ödemeler artık vatandaşa açıklanmayacak!
07 Nisan 2021 - 10:11

İktidar, 20-25 yıllık anlaşmalarla yapılan Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) projelerine bütçeden yapılan milyarlarca liralık ödemeleri vatandaşlara açıklamamaya başladı. Sağlık Bakanlığı, şehir hastanelerine yapılan kira ve hizmet bedeli ödemelerini ilk kez bu ay yayımlamadı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, ödemelerin gizlendiği tabloların Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından Sağlık Bakanlığına gönderildiği, bakanlığın da bu tabloları değişiklik yapmadan olduğu gibi yayımladığı belirtildi.

BU YIL EN AZ 16.3 MİLYAR LİRA ÖDENECEK
Hizmeti alanın da almayanın da para ödemek zorunda bırakılması nedeniyle Deli Dumrul vergilerine benzetilen KÖİ yükümlülüğü yüzünden şehir hastanelerine bu yıl en az 16.3 milyar lira para ödenecek. Ancak, şeffaf olması gereken tablolar karartıldığı için milyarlarca liralık bu ödemeleri halk göremeyecek.

Geçen yıl kira ve hizmet bedeli adı altında şehir hastanelerine 8.7 milyar lira para ödenmiş ve bu ödemeler bütçe tablolarına yansımıştı. Bu yıl şehir hastanelerine 6 milyar 415 milyon lirası hizmet alımı, 9 milyar 977 milyon lirası kira bedeli olmak üzere ödenecek toplam 16 milyar 392 milyon lira halktan gizlenmiş olacak. Böylece kaynak yokluğunda yapılan ödemelere halktan tepki de gelmemiş olacak.

YARDIMLAR DA GİZLENDİ
Tabloların karartılması nedeniyle, Yap-İşet-Devret yöntemiyle işletilen şehir hastanelerine akan milyarlarca liranın yanı sıra hükümetin Sudan, Mogadişu, Somali, Bangladeş, Nijer gibi ülkelerdeki hastanelere gönderilen yardım paraları ve aşılama için yapılan harcamalar da halktan gizlenmiş oldu. Kaynak sıkıntısı yaşanmasına rağmen yabancı ülkelere yapılan sağlık yardımları kamuoyunda tepki çekiyordu.

TORBADAN ÇIKTI
Halka hesap verme adına şeffaf olması gereken bütçe ödemelerinin gizlenmesinin perde arkasında ‘program bütçe' modeline geçilmesinin yattığı ifade edildi. Geçen yıl Ekim ayında çıkarılan torba kanunla bütçelemede değişikliğe gidilmiş, muhalefet milletvekilleri bu değişiklikle birlikte artık hükümetin yaptığı bir çok hassas harcamanın halktan gizleneceğini açıklamışlardı. Harcamaları gizleyeceği söylenen düzenlemenin ilk sonucunun şehir hastanelerinde görüldüğü belirtiliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum