Sedat Peker'in Cihan Ekşioğlu iddiaları sonrasında İstanbul Valiliği'nden açıklama!

İstanbul Valiliği, Sedat Peker'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Cihan Ekşioğlu hakkında bulunduğu iddialara ilişkin açıklama yaptı. Valilik, Ekşioğlu'na koruma ekibi verilmediğini ancak yakın koruma verildiğini söyledi.

Sedat Peker'in Cihan Ekşioğlu iddiaları sonrasında İstanbul Valiliği'nden açıklama!
29 Haziran 2021 - 13:52 - Güncelleme: 29 Haziran 2021 - 14:36

Organize suç örgütü yönetmek suçlamasıyla aranan Sedat Peker, Twitter hesabı üzerinden Cihan Ekşioğlu hakkında birçok iddiada bulunmuştu. Ekşioğlu'nun FETÖ Borsası'nın mucidi olduğunu iddia eden Sedat Peker, Ekşioğlu'na koruma ekibi ve tahsisli araba verildiğini ileri sürmüştü.

Peker'in iddiaları sonrasında İstanbul Valiliği'nden Cihan Ekşioğlu hakkın açıklama geldi. Valilik, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Ekşioğlu'na yakın koruma verildiğini doğrularken, açıklamada personel sayısının bir olduğu belirtildi. Açıklamada, "Söz konusu haberlerde geçen ekiple koruma ve ve kendine koruma aracı tahsis edildiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır." ifadesi kullanıldı. 

Peker'in koruma ekibi iddiaları şöyleydi;
"Süslü sülü sana o kadar çok değer veriyor ki herkese bir tane koruma polisi verirken sana ekip koruması verdi,korumalar için de RenaultSymbol ve tahsisli plaka verdi(korumanın ekip olarak verilmesi çok olağan üstü bir durumdur)Gerçi senin patlayacağını anlayınca koruma kararını

...ve araç tahsisini 15 gün önce iptal etti. Yurt dışına kaçma diye de pasaportunu da iptal etti (şimdi anlatacağım olayların patladığında ben iptal ettim diyip kendini kurtarmak için ancak nafile). Yaşın genç olsa da fetö borsasının ilk kurulmasındaki mucitlerden biri sensin."Valilikten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Bazı basın yayın organlarında C.E. isimli şahsa ekip koruması verildiği yönündeki iddialar üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı duyulmuştur.

Arşiv kayıtlarının incelenmesi neticesinde; C.E. isimli şahsın 07.11.2016 tarihinde koruma talebiyle Valiliğimize müracaatta bulunduğu, 14.12.2016 tarihinde (1) personel ile yakın koruma verildiği, 14.02.2017 tarihli İl Koruma Komisyonunda koruma kararının devamının uygun görüldüğü tespit edilmiştir.

22.02.2018 tarihinde alınan İl Koruma Komisyonu kararı ile yakın koruma tedbirinin kaldırıldığı, şahsın tedbir kararının kaldırılmasına yönelik 26.03.2018 tarihli itirazı üzerine yakın koruma tedbirine bir süre daha devam edilmiş, ancak bahse konu tedbir 31.01.2019 tarihinde İl Koruma Komisyonunda alınan karar gereği kaldırılmıştır.

Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere; söz konusu haberlerde geçen ekiple koruma ve kendine koruma aracı tahsis edildiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


YORUMLAR

  • 0 Yorum