Eski El Kaide komutanı Manar Al-Shami'ye Türk vatandaşlığı verildi mi? Süleyman Soylu'ya soruldu!

Eski El Kaide komutanlarından Manar Al-Shami'ye Türk vatandaşlığı verildiği iddiası Süleyman Soylu'ya soruldu. CHP'li Ünal Çeviköz, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Eski El Kaide komutanı Manar Al-Shami'ye Türk vatandaşlığı verildi mi? Süleyman Soylu'ya soruldu!
29 Haziran 2021 - 13:31
Eski El Kaide komutanlarından Manar Al-Shami'ye Türk vatandaşlığı verildiği iddia edilmişti. İddianın sahibi olan Lindsey Snell isimli ABD'li gazeteci daha önce askeri bölgeyi ihlalden sınırda yakalanmış ve bir süre Türkiye'de tutuklu kalmıştı. Söz konusu iddia, Meclis gündemine taşınarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya soruldu.

CHP İstanbul Milletvekili Çeviköz,Ebu Hamza’nın “Manar Al-Shami' ismiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiğine yönelik iddiasını, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 5 soru sordu.

Çeviköz, “Kişiye ait olduğu belirtilen T.C. numarası ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı No ile İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden sorgulama yapıldığında kamuoyuna yansıyan iddiaların doğru olduğu görülmektedir” dedi. Çeviköz, Soylu’ya şu soruları yöneltti:
-Bahse konu kişiye T.C. vatandaşlığı verilmeden önce hakkında Emniyet Müdürlüğü/ Jandarma Komutanlığı tarafından tahkikat yapılmış mıdır? Yapıldıysa, bu tahkikatın sonucu nedir?

-Bahse konu kişi, T.C. vatandaşı olma şartları arasında bulunan milli güvenlik ve kamu düzenine herhangi bir tehlike oluşturmamak şartına uymakta mıdır?

-Bu kişiye T.C. vatandaşlığı verilmesi bilginiz dahilinde midir?

-Bahse konu kişi, T.C. vatandaşı olma şartlarının hangilerini sağlamaktadır?

-T.C. vatandaşlığı verilen yabancı sayısı kaçtır? Bu kişiler daha öncesinde hangi ülkelerin vatandaşlığına sahiptirler?


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan Tosun
    3 ay önce
    Bu çamurbaşkanı Türkiye'yi yaktı, 2023'e kadar daha çok perişan edecek. :(