Şahap Kavcıoğlu'ndan Yap-İşlet-Devret çıkışı: "Garanti geçiş ücretleri Türk Lirası olarak ödensin

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan dikkat çeken bir çıkış geldi. Kavcıoğlu, yap-işlet-devret modeliyle yapılan ve geçiş garantisi dolar olan sözleşmelerinin Türk Lirası’na çevrilmesini istediğini söyledi. Kavcıoğlu, herkesten destek beklediğini belirtti.

Şahap Kavcıoğlu'ndan Yap-İşlet-Devret çıkışı: "Garanti geçiş ücretleri Türk Lirası olarak ödensin
30 Nisan 2022 - 09:04


Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerindeki dövizli sözleşmelerin TL'ye çevrilmesini istediklerini söyledi. 

Yılın ikinci enflasyon bilgilendirme toplantısında liralaşma stratejisine yer veren Kavcıoğlu, ülke genelindeki tüm ödemelerde TL kullanılmasına büyük önem verdiklerini ve bunun için kapsamlı çalışma yürüttüklerini anlattı

Sözcü'nün haberine göre Kavcıoğlu, “Liralaşma stratejisi kapsamında her alanda TL'nin kullanılması gerektiğini söylüyorsunuz. Ancak kamu-özel işbirliği projelerindeki ödemeler halen dövizle yapılıyor. KÖİ sözleşmelerinin TL'ye dönüştürülmesi konusunda ne düşünü- yorsunuz” sorusuna şu yanıtı verdi:

"KÖİ SÖZLEŞMELERİ TL'YE EVRİLECEKTİR"
“Dolarizasyon, sürdürülebilir fiyat istikrarına zarar veriyor. Kur artışlarının enflasyon üzerinde çok büyük olumsuz etkisi var. Geçen yıl sonunda başlattığımız liralaşma çok önemli sonuçlar doğurmaya başladı. Bu, hepimizin arkasında durması gereken bir süreç. Söylediğiniz tüm konular (KÖİ sözleşmeleri) bu noktaya evrilecektir. Türkiye'nin global bir dünya içerisinde dünya ile ticaret yaptığını da göz ardı etmeyelim. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın aldığı kararlara baktığımızda taraflar önemli. Bunlar yurtdışı taraflar… Bu noktada da süreç içerisinde tedricen alınacak kararlarla bizim arzuladığımız noktaya gelineceğini düşünüyoruz. Bu yöndeki kararları da destekliyoruz.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum