Sabah gazetesinden kontrolsüz göçü aklama girişimi: "Türkiye'deki gençler iş beğenmiyor!"

Türkiye'ye kaçak yollarla girenler ve Suriyelilerin geri gönderilmesine ilişkin konular tartışma konusuyken, AKP'li Sabah gazetesi, kontrolsüz göçü aklama çalışmalarına başladı. Sabah gazetesinden Mevlüt Tezel, bugünkü yazısında Türklerin iş beğenmediğini ancak yabancıların çalıştığını iddia etti.

Sabah gazetesinden kontrolsüz göçü aklama girişimi: "Türkiye'deki gençler iş beğenmiyor!"
21 Temmuz 2021 - 10:56
Türkiye her gün binlerce Afganistan, Pakistan ve Bangladeş uyruklunun sınırlardan kaçak yollarla girdiği anların görüntülerini izlerken, AKP'li Sabah gazetesinden hamle geldi. Demografik  yapıyı açıkça tehdit eden gelişmeler karşısında Sabah gazetesi, kontrolsüz göçleri aklama çalışmasına başladı. 

Sabah yazarı Mevlüt Tezel, bugünkü yazısında Türk gençlerinin iş beğenmediğini iddia etti. Tezel, Türk gençlerinin çalışmadığı işlerde göçmenlerin çalıştığını ve eleman eksikliğinin giderildiğini söyledi.

Tezel, Türkiye'ye kaçak girenler hakkında ise "Peki, bu insanlar neden Pakistan'a gitmiyor? İran'da durmayıp Türkiye'ye geçiyorlar? Çünkü iş bulma, bir hayat kurma umudu ülkemizde daha fazla" diye yazdı.

Tezel'in yazısı şöyle;
"Toplu ulaşım sektöründe istihdam edilmek üzere 5 bin lira maaşla 50 şoför aradıklarını belirten Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan, "Günlerdir ilan veriyoruz ne arayan var ne soran. Nedenini biz de anlamadık. Açıkçası şaşkınız" dedi.

Haberle ilgili yorumlar daha ilginç:
 "Adam 5 bin TL için itiyle, uğursuzuyla mı uğraşacak bu sıcakta?"
 "5 bin TL ne ki, ayıptır bütün gün direksiyon sallayacak adama 5 bin TL teklif bile edilmez."
 "5 bin TL'ye o sıcakta bütün gün, hem de insanlarla trafikte otobüs sürecek insanı zor bulursunuz."
 "Köle misin, işçi mi? Köleysen şartlar senin için ideal. İşçiysen değil." Farklı düşünenler de var. İşte o yorumlar:
 "Yorumlara bakıyorum şaka gibi. İnsanlar 5 bin TL'yi beğenmiyor. Sıcakmış, çalışma saatleri çokmuş."
 "Ülkenin mülteci cennetine dönmesinin bir sebebi de iş beğenmeyenler. O işi şimdi yabancılara verseler kıyameti koparırsınız. Hem işsizlikten şikayet edip hem iş beğenmiyorsunuz."

Bu son yorum benim daha önce defalarca yazdığım Türkiye'de iş beğenmeme sorununu tekrar tartışmamız gerektiğini gösteriyor.

5 bin lira yüksek bir ücret değil ama işsiz biri için 5 bin lira + sigorta + yemek vs. bir seçenek olamaz mı? Ama işe talip olan çıkmamış.

Doğu Karadeniz'de çayı Afrikalı göçmenler topluyor. Van'da Afganlar çobanlık yapıyor. Büyük şehirlerde fırıncı, ayakkabıcı, marangoz, kaportacı, demirci gibi ustalık gerektiren mesleklerdeki ara eleman eksikliğini de Suriyeli, Özbek göçmenlerle gideriyoruz.

Bugün bizim gençlerin beğenmediği mesleklerde çalışan göçmenler gelecekte usta ve işveren olacaklar!

Türkiye'de son günlerde ülkeye giriş yapan Afgan göçmenler tartışılıyor. Ülkeye kaçak giriş yapan göçmenler güvenlik, demografik yapı, Covid-19 salgını açısından önemli bir sorun. Peki, bu insanlar neden Pakistan'a gitmiyor? İran'da durmayıp Türkiye'ye geçiyorlar? Çünkü iş bulma, bir hayat kurma umudu ülkemizde daha fazla.

Göçmenlerle ilgili önemli haberler yapan Ali Kemal Erdem, göçmen işçi çalıştırılan sektörden yetkililerle konuşmuş. Örneğin Örme Sanayicileri Derneği Başkanı Fikri Kurt, "Yabancı işçiler olmasa ekonominin gidişatı parlak olmaz. Çoğu fabrika gündüz yerli insanlarımızı çalıştırırken, gece vardiyalarında kontrol fazla olmadığı için yabancıları çalıştırıyor. Ekonomi ve ihracatın büyümesi genelde yabancıların sayesinde oluyor" diyor.

Çağlayan'da bir tekstil atölyesinin sahibi Abidin Taşçı, yabancı işçilerin çekilmesi durumunda bu piyasadaki üretimin yüzde 50 oranında azalacağını iddia ediyor.

Göçmenleri tartışırken, iş gücüne yaptıkları katkı ve bizim gençlerin iş beğenmemesini de ele almalıyız!"

YORUMLAR

  • 0 Yorum