Rusya'da mesajlaşma uygulamalarına giriş yaparken kimlik bilgileri istenecek

Rusya, "Bilişim suçları ile mücadele" kapsamında olay bir uygulamayı devreye sokuyor. Artık WhatsApp, Telegram, Signal gibi sosyal mesajlaşma platformlarına kimlik bilgileriyle kayıt zorunluluğu getiriliyor.

Rusya'da mesajlaşma uygulamalarına giriş yaparken kimlik bilgileri istenecek
25 Ekim 2021 - 12:00


"Bilişim suçları ile mücadele" kapsamında ses getirecek yeni bir uygulama devreye giriyor. Rusya, anlık ileti gönderilen uygulamalar için kimlik bildirimi zorunluluğu getirilecek. Uygulama, gelecek yıl başlayacak.

Buna göre, sosyal mesajlaşma platformlarında kayıt yaptıranların kimlik bilgilerinin alınması zorunlu hale getiriliyor. Başbakan Mihail Mişustin’in imzaladığı kararname 1 Mart 2022’de yürürlüğe girecek.

Yeni uygulama, WhatsApp, Telegram, Signal gibi internette anlık ileti gönderme platformlarının kullanıcılarının, pasaport bilgilerinin de dahil, kimlik doğrulama işlemini yapmasını zorunlu hale getiriliyor.

Ajans Bizim'in aktardığı habere göre mesajlaşma şirketleri, aplikasyonu kullanıcılarının cep telefonlarını GMS şirketinden teyit etmekle yükümlü olacak. Telekomünikasyon şirketi de, pasaport bilgisi dahil, kişisel bilgilerin veri tabanında bulunup bulunmadığına dair 20 dakika içerisinde kısa mesaj göndermesi gerekecek.

Bilgileri kayıt altında olmayan kişiler mesajlaşma hizmetinden yararlanamayacak. Uygulama şimdilik altı yıl yürürlükte kalacak.

Uygulamayı ihlal edenlerin SIM kartlarını bloke etmeyen şirketler de cezalandırılacak.


loading...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • murat murat
    7 ay önce
    Muhtardan onaylı ikametgah ilmuhaberi, 2 adet vesikalık fotoğraf , tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu, en son aldığı diplomanın noter onaylı sureti getirdikten sonra hesap açılmalı