Rus ortaklar, Turkcell yönetiminde 4 kişiyi istemiyor: AKP'li isim listede

Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu (TVF) dışındaki en büyük hissedarı Rus şirket Letterone, şirket yönetiminde 4 kişinin değişmesini istedi. İsimler arasında AKP'li yönetici de yer aldı. İşte o isimler...

Rus ortaklar, Turkcell yönetiminde 4 kişiyi istemiyor: AKP'li isim listede
05 Ocak 2022 - 09:47

Rus milyarder Mihail Fridman’ın kontrolündeki LetterOne, Varlık Fonu'ndan sonra en büyük hissedarı olduğu Turkcell'in yönetim kurulundaki Afif Demirkıran, Nail Olpak, Hüseyin Arslan ve Julian Horn-Smith’in görevden alınmalarının istedi.

Turkcell’in yüzde 19,8’ine sahip olan LetterOne, görevden almaların Turkcell'in yönetimini iyileştirmek ve uluslararası yatırımcıları çekmek için bir adım olacağını açıkladı. Bloomberg’in aktardığı açıklamaya göre, şirket bu isimlerin yerine dört bağımsız yönetici önerdi.

AKP’DE YÖNETİCİ
Eski AKP milletvekili olan Afif Demirkıran, şu an AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Eski Müsiad Başkanı Nail Olpak, şu an Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Başkanlığı koltuğunda oturuyor.

KASIM AYINDA DA UYARMIŞTI
LetterOne Kasım ayında, ortağı olduğu Turkcell’in yönetim kurulunun performansını eleştirerek, kurumsal yönetim revizyonu istemişti. Maliyet yapısını, varlıkları parasallaştırma planlarını ve sermaye alokasyonunu değerlendirmek üzere Turkcell’de yeni bir komite kurulmasını isteyen LetterOne, Turkcell’in “önemli ölçüde daha fazla” değer yaratabileceğini ve değişikliklerin uygulanması halinde pazar lideri bir dijital telekom şirketi olabileceğini ifade etmişti.

Salı günü açıklama yapan LetterOne Yönetici Direktörü Ben Babcock, “Meşru endişelerimizi gidermek için Turkcell yönetim kuruluyla yapıcı bir şekilde ilişki kurmaya çalıştık ancak yönetim kurulu bizimle görüşmemeyi seçti” dedi.

Turkcell daha önce yatırımcılarından gelen geri bildirimleri memnuniyetle karşıladığını ancak LetterOne ile aynı fikirde olmadığını açıklamıştı.

Turkcell’den KAP’a yapılan açıklamada ise, yönetim kurulunun mektupta yer alan “iddialara” katılmadığını belirterek, “(Yönetim kurulu) yatırımcılardan gelen geri bildirimleri her zaman memnuniyetle karşılamakta ve bu geri bildirimleri tüm hissedarların faydasını gözetecek şekilde değerlendirmektedir. Yönetim Kurulumuz, en etkin ve optimal iç yönetişim araç ve usullerini tüm paydaşların yararına olacak şekilde uygulamaya devam etmektedir” denilmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum