Ekonomist Anne Krueger: Erdoğanizm teorileri Türkiye'yi batırdı, enflasyon ateşine benzin döküyor

Dünya Bankası eski başekonomisti ve IMF eski Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Türkiye'deki ekonomik gelişmeler hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı. Krueger, “Erdoğanizm teorileri Türkiye’yi batırdı” dedi.

Ekonomist Anne Krueger: Erdoğanizm teorileri Türkiye'yi batırdı, enflasyon ateşine benzin döküyor
05 Ocak 2022 - 09:29


Türkiye'deki ekonomik gelişmeler ve yeni modele ilişkin olarak Dünya Bankası eski başekonomisti ve IMF eski Başkan Yardımcısı Anne Krueger, dikkat çeken bir makale kaleme aldı.

Türkiye'nin derin bir ekonomik krizde olduğunu ve bunun tamamen “kendi kendine” yaratıldığını belirten Krueger, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi teorilerinin Türkiye'yi karanlığa sürüklediğini savundu.

"ENFLASYON ATEŞİNE BENZİN DÖKÜYOR"
“Erdoğanizm Türkiye'yi batırdı” başlıklı makalesinde Krueger, “Erdoğan, teorilerini ısrarla uygulamayı sürdürürse Türkiye ekonomisinin görünümü daha da kararacak. Böylesine stratejik önem taşıyan bir ülkenin istikrarına bu gidişin etkisi, görmezden gelinemeyecek noktaya ulaşabilir” ifadesini kullandı.

Krueger, makalesinde, “Türkiye’de fiyat artışları ile reel gelirler eriyor. Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zam enflasyon ateşine daha fazla benzin dökmek anlamına geliyor” dedi.

Anne Krueger 2005 yılında Stanford Üniversitesi’nde IMF Başkan Yardımcısı olarak yaptığı konuşmada Türkiye’yi tüm dünyaya örnek göstermiş, uygulanan ekonomi politikalarını överek, “Türkiye’de elde edilen başarılar, yapısal reform ve doğru politikalarda ısrar etmenin ne denli önemli olduğunu gösteriyor” demişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum