Kazakistan'da zam protestoları sonrasında hükümet istifa etti

Kazakistan'da akaryakıt zamlarına yönelik protestoların ülke geneline yayılmasının ardından hükümet istifa etti. Cumhurbaşkanı Tokayev hükümetin istifasını kabul etti.

Kazakistan'da zam protestoları sonrasında hükümet istifa etti
05 Ocak 2022 - 09:20

Kazakistan’da akaryakıta gelen zamlarla birlikte günlerdir ülkede devam protesto gösterileri sonrasında hükümet istifa kararı aldı. Hükümetin LPG’ye uygulanan tavan fiyatları kaldırılmasıyla birlikte LPG fiyatları iki katına çıkmıştı. Bunun üzerine Kazakistan'da protestolar başladı.

ORDU SOKAĞA İNDİ
Almatı’da binlerce gösterici ile güvenlik güçleri dün karşı karşıya gelirken polis göstericilere göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Ayrıca ordu sokağa indi. Bu tür protestoların çok nadiren görüldüğü ülkede yaşananlar hem başkent Nur-Sultan’da hem de uluslararası kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

Petrol ve metal endüstrisi ile yabancı yatırımcıyı çeken ülkede Pazar günü başlayan protestoların ardından Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Almatı ve ülkenin akaryakıt üreten batı bölgesi Mangistau’da OHAL ilan etti.

“YABANCI PROVOKATÖRLER”
Cumhurbaşkanı Tokayev, ayrıca şiddetin arkasında yerli ve yabancı provokatörlerin olduğunu dile getirdi. Fakat Tokayev’in OHAL kararı ve fiyatlara müdahale etme hamlesine rağmen göstericiler sokaklarda protesto gösterilerine devam etti.

HÜKÜMET İSTİFA ETTİ
Çarşamba günü kabine üyeleriyle konuşan Tokayev, fiyatların normale döndürülmesini ve fiyat kontrollerinin yapılmasını istedi. Tokayev sadece akaryakıta değil “toplumsal olarak önemli ürünlerin” fiyatının da düzenlenmesini istedi.

Tokayev’in bu açıklamalarından kısa bir süre sonra ise Kazakistan hükümeti istifa kararı aldı. Hükümet istifa kararını Tokayev’e sunarken, Cumhurbaşkanı Tokayev hükümetin istifasını kabul etti. Hükümetin istifası sonrasında başbakan yardımcısı olan Alihan İsmailov, geçici başbakan olarak göreve başladı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK
Öte yandan Tokayev'in imzaladığı bir diğer kararnameyle, gösterilerin meydana geldiği Almatı kenti ve Mangıstav eyaletinde saat 23.00 ile 07.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

İlan edilen olağanüstü hal süresince sözgelimi bölgelerde silah, mühimmat ve alkol satışı yasaklanacak ve toplu etkinlik yapılmasına izin verilmeyecek.

Bununla birlikte araçların Almatı kentine giriş ve çıkışlarına da kısıtlama getirilecek.
Kararnamede, belirtilen bölgelerde kamu düzeni ve özellikle önemli devlet kurumları ve stratejik tesislerinin korunmasının amaçlandığı belirtiliyor.

KAÇ GÖSTERİCİNİN YARALANDIĞI BİLİNMİYOR
Öte yandan Kazakistan İçişleri Bakanlığı, dün gece yaşanan olaylardan sonra 200’den fazla göstericinin gözaltına alındığını duyurdu. Başta Almatı, Çimkent ve Taraz’da olmak üzere çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı kaydedildi.

95 polis memurunun yaralandığı kaydedilirken, kaç göstericinin yaralandığına dair ise bir açıklama yapılmadı.

2011’DEN BERİ EN BÜYÜK GÖSTERİ
1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Kazakistan’da en son 2011’de benzer bir protesto gösterisi yaşanmıştı… Petrol madeninde çalışan işçilerin maaş ve çalışma şartları talebi büyük çaplı bir protestoya dönüşmüş ve en az 14 gösterici yaşamını yitirmişti.

Ülkeyi uzun yıllar yöneten Nursultan Nazarbayev’in 2019 yılında bizzat atadığı Tokayev göreve geldiği günden beri bu çapta bir gösteriyle karşılaşmamıştı.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    2 hafta önce
    Peki bunlar bizde neden olmuyor neden? Bizde bunlar neden olmuyor neden? Birileri birşey şöylemesi gerekiyor. Çiftçiyim diye iddia eden biri sabanı parçalasaydı, onu tarlaya sokmazlardı. Cami cemaati güzel sesli bir müezzinli camiye gitmek isterler. Kıraatı güzel İmamın ardında namaza durmak isterler. Sesi güzel şarkıcıyı dinlemek için konsere giderler. İyi oynayan iyi bir futbolcuyu heyecanla onu izlemek için stada giderler. İyi bir yüzücüyü, tennis oynayanı, sinema sanatçısını, tiyatro gibi...bunları böyle çoğaltabiliriz. Siyasete gelindiğinde niçin işi ehline vermiyorsunuz çocuk gibi yıllardır beceriksiz siyasetçinin yapacağı yanlışları gün gün saat saat onu takip ediyor, ve bugün yine neyi yanlış yapacak acaba däze endişe yaşıyorsunuz tedirgin oluyorsunuz? Tabiki bu HALK sokağa çıkacak ve çıkmalıdır. Zira "Haksızlık karşısında eğilme. Eğilirsen hem hakkını hem şerefini kaybedersin." Hz. Ali.