Reuters yazdı: İktidarın dolar kuru hedefi belli oldu! Dolar kaç liraya düşecek?

Reuters, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yakın bir kaynağın, doların 9 TL’ye kadar düşeceğini söylediğini aktardı. Kaynağın, doların Türk lirası karşısında 18’lik 'saçma eşiği' geçince kurtarma planı devreye girdiğini söylediği belirtildi.

Reuters yazdı: İktidarın dolar kuru hedefi belli oldu! Dolar kaç liraya düşecek?
23 Aralık 2021 - 10:26 - Güncelleme: 23 Aralık 2021 - 10:30


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazartesi günü açıkladığı dövize karşı TL mevduatı planı tartışılmaya devam ediyor.

Reuters'a konuşan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yakın dört kişiye göre, geçen hafta Türk lirası, dolar karşısındaki "saçma" eşik olan 18'i geçmiş olsaydı, hazinenin devreye sokmak üzere "hırslı ama riskli" bir plan üzerinde çalıştığını söyledi.

Üst düzey bir Türk yetkili Reuters'e verdiği demeçte, "Hazine bürokratlarından oluşan bir ekip, liranın bu seviyenin üzerindeki değer kaybının ekonomiye 'tamir edilmesi zor' şekillerde zarar vereceğine karar verdi. Bu yüzden gerekirse bundan kaçınmak için bir plana ihtiyaçları vardı" dedi.

Diğer iki yetkili, lira mevduatlardaki döviz kayıplarına karşı devlet garantisi sağlama fikrinin 2018'deki son döviz krizinin ortasında da gündeme geldiğini, ancak o sırada riskler nedeniyle rafa kaldırıldığını söyledi.

DOLAR KURU HEDEFİ
İsmi belirtilmeyen kaynak, "Bu durum sürdürülebilir değildi. Bunlar sorunlu ve gerçekten saçma seviyelerdi. Dolar 9 civarına düşebilirse, bu iyi bir seviye olur" diye ekledi.

İkinci kaynak, hükümetin liranın 9 aralığına düşmesini umduğunu, ancak birkaç ay boyunca dolar karşısında 12 ila 14 arasında kalmasını beklediğini doğruladı.

Bu kaynak, Hazine ekibinin çeşitli seçenekleri değerlendirdiğini ancak 2018'de incelenen mevduat planına karar verdiğini de sözlerine ekledi. Kaynak, dönemin Hazine Bakanı ve Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın buna karşı karar verdiğini söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum