Polonya-Belarus sınırında sığınmacı krizi büyüyor: Bombardıman uçakları gönderdiler!

Polonya-Belarus sınırında yaşanan sığınmacı krizi tırmanmaya devam ediyor. Polonya, sınırlarını kapatıp on binlerce asker yığarken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Rusya'nın Тu-22m3 tipi stratejik bombardıman uçaklarının Belarus hava sahasında uçuş gerçekleştirdikleri açıklandı.

Polonya-Belarus sınırında sığınmacı krizi büyüyor: Bombardıman uçakları gönderdiler!
10 Kasım 2021 - 14:47

Rusya merkezli RIA haber ajansının aktardığına göre, Rusya Savunma Bakanlığı, sığınmacı krizi nedeniyle Minsk ve Varşova arasında artan gerilime müdahale etmek için harekete geçti.


BOMBARDIMAN UÇAKLARI GÖNDERDİLER
Habere göre, Rusya’ya ait iki bombardıman uçağı çarşamba günü Belarus üzerinde uçuşlar gerçekleştirdi. Bakanlık, Tu-22M3 bombardıman uçaklarının hava sahasında devriye gezdiğini ve Belarus ile Rusya’nın ortak hava savunma sisteminin test edilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

KREMLİN’DEN AÇIKLAMA
Bu açıklama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve kendisine yakın duruşuyla tanınan Belarus lideri Aleksandır Lukaşenko’nun ikili görüşmesinin ardından geldi. İki lider,  Belarus-Polonya sınırındaki sığınmacı krizi üzerine bir görüşme gerçekleştirdi.Minsk’ten yapılan açıklamada görüşmede, “Polonya tarafının barışçıl insanlara yönelik sert hamlelerinin tartışıldığı” belirtildi. İkisi de 20 yıldan uzun süredir iktidarda olan liderlerin durumu “etraflıca” ele aldığı dile getirildi.

MERKEL İLE PUTİN GÖRÜŞTÜ
Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, sınır krizinden Moskova’yı sorumlu tutan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’nin yorumlarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel de göçmen krizi hakkında Putin ile telefonla görüştüklerini açıkladı. Görüşmede, Merkel’in, Putin’den Belarus’a “göçmenlerin araçsallaştırılmaması” konusunda baskı yapmasını istediği aktarıldı.

POLONYA, RUSYA’YI SUÇLAMIŞTI
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki salı günü, Belarus üzerinden Polonya’ya geçmeye çalışan büyük sığınmacı akınını Putin’in Avrupa Birliği’nin istikrarını bozmak için organize ettiğini iddia etmişti. Morawiecki, “Lukaşenko’nun yürüttüğü bu saldırının beyni Moskova’da, o beyin Putin” demişti.

Öte yandan, Polonya üzerinden Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan binlerce göçmenin Belarus-Polonya sınırındaki bekleyişi sürüyor. Polonya Podlaska Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Tomasz Krupa, Bialowieza köyü yakınlarında ülkeye kaçak giren 50'den fazla göçmenin gözaltına alındığını bildirdi. Aynı zamanda, Polonya Sınır Koruma Birimi, Belaruslu güvenlik görevlilerinin göçmenlere şiddet uyguladığını ileri sürdü.  Geçen günlerde yüzlerce sığınmacı sınırı geçmeye çalışmış, Polonya sınır polisi tarafından engellenmişlerdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum