Polonya - Belarus arasında göçmen krizi büyüyor! Belarus'tan "Diz çökmeyeceğiz" açıklaması

Polonya-Belarus sınırında yaşanan sığınmacı krizi, Avrupa'da gerilimi tırmandırdı. Polonya, sınırlarına 15 bin civarında asker gönderdi ve sınırlarını kapattı. Avrupa Birliği, Belarus'a yaptırım uygulayacağını açıklarken, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko "Diz çökmeyeceğiz" dedi.

Polonya - Belarus arasında göçmen krizi büyüyor! Belarus'tan "Diz çökmeyeceğiz" açıklaması
11 Kasım 2021 - 13:12 - Güncelleme: 11 Kasım 2021 - 14:00
10 milyon civarında sığınmacıyı Türkiye'de tutmaya çalışan Avrupa Birliği'nin başı, Belarus'tan gelen yaklaşık 500 kişilik göç grubuyla dertte. Polonya-Belarus sınırında yaşanan sığınmacı krizi giderek artıyor.

Polonya, kaçak girişleri engellemek için sınırlarına 15 bin civarında asker sevk ederken, sınır kapılarını kapattı. Polonya, kriz nedeniyle Rusya'yı suçladı. Rusya, Avrupa Birliği'ne "Türkiye'ye yardım ediyorsunuz Belarus'a da edin" mesajı gönderdi. Avrupa Birliği ise Belarus'a yaptırım uygulayacağını açıkladı.

"DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ!"
Gerilim her geçen gün tırmanırken Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’dan sert bir çıkış geldi. Lukaşenko, resmi haber ajansı Belta’ya yaptığı açıklamada “Kavga istemiyoruz. Ben deli değilim. Bu olayın nerelere gidebileceğini çok iyi anlıyorum. Ama diz çökmeyeceğiz” dedi.

BOMBARDIMAN UÇAKLARI SEVK EDİLMİŞTİ
Minsk ve Varşova arasında artan sığınmacı krizine müdahale için Rusya Savunma Bakanlığı harekete geçmişti. Rusya, Тu-22m3 tipi stratejik bombardıman uçaklarının Belarus hava sahasında uçuş gerçekleştirdikleri açıklamıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum