Pfizer'den kritik açıklama: "Aşılarımızın etkisi zamanla azalıyor!"

Koronavirüse karşı Biontech ile birlikte mRNA yöntemiyle aşı geliştiren Pfizer'den kritik bir açıklama geldi. Pfizer yaptığı açıklamada ve paylaştığı verilerde Covid-19 aşılarının etkisinin zaman içinde azaldığını duyurdu.

Pfizer'den kritik açıklama: "Aşılarımızın etkisi zamanla azalıyor!"
16 Eylül 2021 - 09:32

Dünyada koronavirüse karşı aşılama devam ederken, vaka ve vefat sayıları artmaya devam ediyor. Ortaya çıkan yeni varyantlara karşı aşıların koruyuculuğu tartışılırken, mRNA aşı geliştiren Pfizer, dikkat çeken bir açıklama yaptı. Pfizer, aşının etkisinin zaman içinde azaldığını verilerle gösterdi.

Bağışıklığı koronavirüse karşı artırmak için üçüncü doz aşı yapılmasının gündemde olduğu bir dönemde Pfizer yaptığı açıklamada ve paylaştığı verilerde Covid-19 aşılarının etkisinin zaman içinde azaldığını duyurdu.

“AŞININ ETKİSİ DOĞAL OLARAK AZALIYOR”
Sözcü'nün aktardığına göre, cuma günü ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi, üçüncü doz aşı ile ilgili nihai karar vermeye hazırlanırken Pfizer’ın yaptığı araştırmanın sonuçları da kamuoyu ile paylaşıldı. Pfizer’ın hazırladığı araştırmada, “Herhangi bir varyanttan bağımsız bir şekilde, aşının etkisi doğal olarak zamanla azalıyor. Bunda Delta varyantı aşının etkisini azaltıyor demek doğru olmaz” ifadesi kullanıldı.

İkinci dozdan 6 ile 8 ay içerisinde aşının etkisinin azaldığına dikkat çeken Pfizer, “Aşının koruma etkisi her iki ayda yüzde 6 azalıyor. Tam doz aşılı olunduğunda yüzde 96.2 olan koruma oranı, dört ay sonra yüzde 83.7’ye iniyor” açıklamasını yaptı. Şirket ayrıca ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) verdiği araştırma ve raporlarda, İsrail’de yapılmış bir incelemenin sonuçlarını da paylaştı. Bu araştırmada üçüncü doz aşının Covid-19’a karşı koruma oranını yüzde 95’e çıkardığı kaydedildi.

Halihazırda bağışıklık sistemi hassas olan kişiler için üçüncü doz mRNA aşılarına onay veren FDA’nın üçüncü doz aşıya onay vermesi durumunda ikinci doz aşıdan 6 ay sonra yapılması öngörülüyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum