'Osman Kavala' açıklamaları nedeniyle Dışişleri'ne çağrılan 10 büyükelçi uyarıldı!

ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenin Ankara Büyükelçisi, "Osman Kavala serbest bırakılsın" açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.. Dışişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili açıklama yapıldı.

'Osman Kavala' açıklamaları nedeniyle Dışişleri'ne çağrılan 10 büyükelçi uyarıldı!
19 Ekim 2021 - 11:22 - Güncelleme: 19 Ekim 2021 - 11:44

Dışişleri Bakanlığı, Osman Kavala'ya ilişkin açıklamaları nedeniyle bakanlığa çağrılan 10 büyükelçinin uyarıldığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, çağırdığı 10 ülkenin diplomatik misyon şefine, yaptıkları açıklamanın "hadsiz" ve "kabul edilemez olduğunu" iletti.

Konu ile ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
"Ülkemizde devam eden bir davayla ilgili olarak, diplomatik teamüllere aykırı bir şekilde dün akşam ortak bir açıklama yayımlayan Ankara’daki bir grup Büyükelçi bu sabah Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştır.

Bu ülkelerin Büyükelçileri/Maslahatgüzarlarına, sosyal medya üzerinden yapılan ve bağımsız yargı tarafından yürütülen hukuki bir süreçle ilgili bu hadsiz açıklamanın kabul edilemez olduğu, hukuki süreçlerin siyasallaştırılmasına ve Türk yargısına baskı yapmaya yeltenen bu açıklamanın reddedildiği, sözkonusu açıklamanın Büyükelçilerin savunduğunu iddia ettikleri hukukun üstünlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığına da aykırı olduğu iletilmiştir.

Adıgeçenlere, Anayasamızda da kayıtlı olduğu üzere, Türkiye’nin insan haklarına saygılı, demokratik bir hukuk devleti olduğu vurgulanmış ve Türk yargısının bu tür sorumsuz açıklamalardan etkilenmeyeceği hatırlatılmıştır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, bazı ülkelere yönelik verdiği ve yıllardır uygulanmayan kararlarını görmezden gelenlerin, sadece Türkiye ile ilgili davalara odaklanmalarının ve özellikle Kavala davasını sürekli ve ısrarla gündemde tutmaya çalışmalarının samimiyetsiz ve çifte standartlı bir yaklaşım olduğuna dikkat çekilmiş, Büyükelçiler/Maslahatgüzarlar Viyana Sözleşmesi kapsamında görevlerinin sorumlulukları içerisinde kalma konusunda uyarılmışlardır.'


YORUMLAR

  • 0 Yorum