TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan: Merkez Bankası bağımsız olmalı!

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kuvvetler ayrılığının güçlendirilmesi için çağrıda bulunan Özilhan, Merkez Bankası'nın bağımsız olması gerektiğine dikkat çekti.

TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan: Merkez Bankası bağımsız olmalı!
19 Ekim 2021 - 11:04 - Güncelleme: 19 Ekim 2021 - 11:15

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı başladı. TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan, toplantıda yaptığı konuşmada demokrasi ve laikliğin önemine vurgu yaptı. Özilhan, kuvvetler ayrılığının güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

MERKEZ BANKASI ÇIKIŞI
Özilhan konuşmasının devamında, "Başta Merkez Bankası olmak üzere düzenleyici ve denetleyici kuruluşların bağımsızlığı tartışma dışı olmalıdır." dedi.

 Özilhan şunları söyledi:
"100 yıl önce Atatürk ve arkadaşlarının modern dünyanın üyesi olmak adına attıkları adımda en önemli adım laikliktir. Bu çerçevede, çalışmalarının kurumlar başlığı altında yer verilen 3 öneriyi çok önemsiyorum.

1) Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığının sağlanması çerçevesinde devletin tüm işlemleride hukukla bağlı olması ve etkin hak arama özgürlüğünün güvence altında olması.

2) Çoğulcu ve katılımcı demokrasinin güçlendirilmesi, tüm vatandaşlar için tüm hak ve özgürlük alanlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi standartlarında geliştirilmesi. Siyasette ötekileştirme, ayrımcılık ve nefret söylemleriyle mücadele edilmesi.

3) Kuvvetler ayrılığını güçlendirmek için denge ve denetleme mekanizmalarıyla yargısal denetimin güçlendirilmesi, şeffaf, hesap verebilir, daha az merkeziyetçi ve etkin bir kamu yönetimi anlayışının yerleşik hale getirilmesi. Bu adımları atabilmek, geleceği hep beraber inşa edebilmenin temelini oluşturacaktır."

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VURGUSU
Öte yandan TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ise "Kadınların birçok gelişmiş ülkeden daha önce siyasi haklarını elde ettiği Türkiye'de, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması kabul edilebilir değil" ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    1 ay önce
    Bakıyorum nasıl olsa İktidar gidici diye mi şimdi konuşmaya başladın? Yoksa artık bundan böyle bize bir zararı dokunmaz diye mi düşündün?