Omicron varyantının iki yeni semptomu ortaya çıktı: Gözü ve saçı etkiliyor

Dünyayı derinden etkileyen koronavirüsün Omicron varyantıyla ilgili iki yeni semprom ortaya çıktı. Bilim insanları, yeni semptomun gözü ve saçı etkilediğini belirtti.

Omicron varyantının iki yeni semptomu ortaya çıktı: Gözü ve saçı etkiliyor
07 Ocak 2022 - 10:03


Dünya genelinde koronavirüse karşı aşılama sürerken Omicron varyantı korkutucu boyutlara ulaşmaya devam ediyor. 300 milyondan fazla vakanın olduğu Omicron varyantının iki yeni ve "garip" belirtisi olduğunu açıklayarak bu konuda uyarıda bulundu.

Bilim insanları Omicron varyantının önceki Covid-19 türlerine göre daha farklı semptomlar gösterdiğini belirtirken İngiliz yetkililer öksürük, burun akıntısı ya da boğaz ağrısının yanı sıra Omicron varyantı tespit edilen kişilerde iki yeni ve “garip” belirti ortaya çıktığını duyurdu.

Sözcü'de yer alan habere göre İngiliz bilim insanları, son bir ay içerisinde corona virüsü teşhisi konulan hastalarda saç kaybı ve konjonktivit belirtileri ortaya konulduğu belirtildi. Bilim insanları Omicron varyantının halk arasında “pembe göz” olarak da bilinen konjonktivite sebebiyet verdiğini söylerken bu varyantın gözde bulunan ACE2 enzimlerini etkilediğini dile getirdi.

Öte yandan Amerikan Dermatoloji Birliği Akademisi de Covid-19’un son dönemde öne çıkan semptomlarından birinin de saç dökülmesi olduğunu duyurdu.

KONJONKTİVİT NEDİR?
Halk arasında pembe göz ya da kırmızı göz hastalığı olarak bilinen konjonktivit, gözdeki şeffaf dokunun ve göz kapaklarının iltihaplanması olayına denir. Bu rahatsızlık gözde kanlanmaya yol açtığı için kırmızı göz ya da pembe göz olarak adlandırılır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum