Omicron varyantı Türkiye'de! Omicron varyantının belirtileri açıklandı, vakaların yüzde 90'ında bu belirtiler var

Koronavirüs dünyayı etkisi altına almaya devam ederken Türkiye'de görülmeye başlanan Omicron varyantı birçok ülkeyi etkisi altına almaya başladı. İnsanları tedirgin eden yeni varyantın belirtileri de ortaya çıktı. Açıklanan verilere göre, Omicron varyantı görülen hastaların yüzde 90'ında işte bu semptomlar var.

Omicron varyantı Türkiye'de! Omicron varyantının belirtileri açıklandı, vakaların yüzde 90'ında bu belirtiler var
12 Aralık 2021 - 17:17


Covid-19 dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Türkiye'de vaka sayıları yeniden artışa geçerken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca virüsün en hızlı yayılan son varyantı olan Omicron'un Türkiye'de görüldüğünü açıklaması tedirginliği artırdı. 

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) Omicron varyantında en sık görülen semptomları açıkladı.

tüm dünyada endişeye neden olan Omicron varyantının en yaygın görülen semptomlarını açıkladı. Bilim insanları, corona virüsün daha önceki varyantlarına göre, oldukça bulaşıcı olan Omicron ile enfekte olan her 10 kişiden 9'unda bu semptomların görüldüğünü söyledi.

İşte Omicron'un neden olduğu en yaygın semptomlar:
CDC’nin haftalık “morbidite ve mortalite raporunda bilim insanları, Omicron varyantı için bir ön semptom profili ortaya koydu.

HER 10 KİŞİDEN 9'UNDA GÖRÜLÜYOR
The Mirror gazetesinin aktardığına göre raporda, boğazda hafif bir kaşıntının eşlik ettiği kuru öksürüğün Omicron varyantının en yaygın semptom olduğu ve enfekte olanların yüzde 89'unu etkilediği belirtildi.

Bununla birlikte, CDC raporunun yazarları. "İlk bildirilen Omicron varyant enfeksiyonu vakalarının çoğu hafif görünüyor, ancak tüm varyantlarda olduğu gibi enfeksiyon ve daha ciddi sonuçlar arasında bir gecikme var.

Aşılı kişilerde ve daha önce Covid-19 enfeksiyonu geçirenlerde semptomların aşılanmamış kişilere göre daha hafif olması bekleniyor. Bu raporda açıklanan vakaların özellikleri de genellenemeyebilir. Çünkü vaka bulguları bireysel özelliklerle ilişkilendirilebilir ” açıklamasını yaptı.

VAKALARIN YÜZDE 93'Ü SEMPTOMATİK
Diğer taraftan raporun verileri, Omicron varyantı ile enfekte olan 43 kişiye dayanıyor. Ayrıca, hastaların sadece yüzde 7’sinin "asemptomatik" enfeksiyon veya "bilinmeyen" semptomlarla başvurduğu ve vakaların yüzde 93'ü semptomatik olduğu belirtildi.

Raporun yazarları, "Enfeksiyonların çoğu hafif olsa bile, oldukça bulaşıcı bir varyant, sağlık sistemlerini bunaltacak yeterli vakaya neden olabilir" diye uyardı. 

OMİCRON'DA YAYGIN GÖRÜLEN SEMPTOMLAR
Son olarak, raporda öksürük (yüzde 89), yorgunluk (yüzde 65) ve tıkanıklık veya burun akıntısı (yüzde 59) en yaygın üç semptom olarak sıralandı.

Bu semptomları; nefes darlığı (yüzde 16), ishal (yüzde 11) ile tat veya koku kaybı (yüzde sekiz) izledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum