Nobel Edebiyat Ödülü'nü kim aldı? 2021 Nobel Edebiyat Ödülü sahibini buldu

Merakla beklenen 2021 Nobel Edebiyat Ödülü sahibini buldu. İsveç Akademisi, 2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Tanzanyalı romancı Abdulrazak Gurnah'a verildiğini duyurdu

Nobel Edebiyat Ödülü'nü kim aldı? 2021 Nobel Edebiyat Ödülü sahibini buldu
07 Ekim 2021 - 14:27

Merakla beklenen 2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi belli oldu.

İsveç Akademisi, 2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nü romancı Abdulrazak Gurnah’ın kazandığını açıkladı. Türkiye’de okuyucu kitlesi bulunan Gurnah’ın romanları İngilizce’nin yanı sıra Türkçe’ye de çevriliyor. Romanları arasında en çok bilinenleri ise ‘Deniz Kenarında’, ‘Terkediş’, ‘Son Hediye’ ve ‘Kumdan Yürek’.

İsveç Akademisi, bu yıl Edebiyat Ödülü kazanan kişinin 1 milyon 140 bin dolar (yaklaşık 10 milyon 110 bin TL) ile de ödüllendirileceğini açıklamıştı.

Geçmişte Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan isimler arasında Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez ve Toni Morrison gibi romancılar, Pablo Neruda, Joseph Brodsky ve Rabindranath Tagore gibi şairler ve Harold Pinter, Eugene O’Neill gibi oyun yazarları da bulunuyor. Geçen yılki ödülü Amerikalı şair Louise Gluck kazanmıştı.

ABDULRAZAK GURNAH KİMDİR?
1948'de Doğu Afrika kıyısındaki Zanzibar'da dünyaya gelen Gurnah ilköğrenimini İngiliz okullarında tamamladı, çocukluğunda gittiği Kuran kursunda Arapça öğrendi.

Svahili dili anadili olan 73 yaşındaki Gurnah, gençliğinde Zanzibar Ayaklanması'na (1964) ve sonrasında kurulan sosyalist rejimin çalkantılı yıllarına tanıklık etti. 1968’de İngiltere'ye gitti. Yükseköğrenimin Kent Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora tezinde (1982) kolonyal söylemin Doğu Afrika, Karayip ve Hindistan edebiyatındaki izdüşümlerini analiz etti. Postkolonyal edebiyat alanında uzmanlaştı.

İlk romanı Memory of Departure'da (Ayrılışın Hatırası, 1987) Afrika’dageçen gençlik yıllarının ardından ülkeyi terk eden Hassan karakterinin hafızasında yer eden Afrika imgesini postkolonyal dönemin kimlik sorunları ışığında inceledi.

Pilgrim's Way (Hac Yolu, 1988), Dottie (1990), Paradise (Cennet'te 1994), By the Sea (Deniz Kenarında, 2001), The Last Gift (Son Hediye, 2011), Admiring Silence, (Sessizliğe Hayranlık 2018) kitaplarını kaleme aldı. Gurnah, romanları dışında, Salman Rushdie, Anthony Burgess, Joseph Conrad, Vidiadhar Surajprasad Naipaul, Zoe Vicomb gibi yazarlar üstüne edebiyat eleştirileri yazdı, kitaplar hazırladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum