Mustafa Akıncı'dan Erdoğan'ın 'Kıbrıs'a Külliye' açıklamasına sert sözler!

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erdoğan'ın Kıbrıs'a Külliye yapılacağını açıklamasının ardından çok sert tepki gösterdi. Akıncı, "Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez" dedi. İşte detaylar...

Mustafa Akıncı'dan Erdoğan'ın 'Kıbrıs'a Külliye' açıklamasına sert sözler!
21 Temmuz 2021 - 09:22
KKTC'de 'müjde' vereceğini söyleyen Erdoğan, Kıbrıs'a Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Parlamento Binası ve Millet Bahçesi yapılacağını açıklamıştı. Erdoğan, bunları açıklarken, "KKTC'nin cumhurbaşkanlığının ne doğru dürüst cumhurbaşkanlığı binası var ne de parlamento binası var. Biz bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki bina malum bu İngilizlere ait bir gecekondu. Bir de muhteşem bir millet bahçesini orada yapalım, gerçekleştirelim. Devlet olmanın ifadesi budur. Bu projeyi hayata geçirmek suretiyle nasıl bir Kıbrıs Türklerine ait devlet varmış, bunu birilerinin görmesi lazım" demişti.

Erdoğan'ın binalar üzerinden "Devlet olmanın ifadesi budur" sözleri tepki çekerken, bir tepkide eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan geldi. 

"DEVLETİN İTİBARI BİNALARIN İHTİŞAMIYLA ÖLÇÜLMEZ"
Akıncı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, “Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür” dedi.

Mustafa Akıncı'nın açıklaması şöyle;
“KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihi 1939’dur. Dr. Fazıl Küçük’ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı. Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık. “Gecekondu” yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor. Kuşkusuz ihtiyaca göre, yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür.”


 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    3 ay önce
    Bir müslüman olarak bu müslümanların haline gülüyorum. Zira öncelikle bir kere biz şu Hayır ve Şer dediğimiz şeyi anlamalıyız. İslam'a göre bizim hayır ve şer dediğimiz şeylerin bu nitelikleri insanın kullanışlarına bağlıdır. Yani dünyada mutlak hayır ve mutlak şer olan bir şey yoktur. Eşya, insanın kullanımına göre bu nitelikleri kazanır. Onun için Kuran şerri Allah'a değil, insana nispet eder. Eğer hayır ve şer Allah'tan onun muradıyla takdiriyle gerçekleşen şeyler olmuş olsa idi. Ya bu Allah ne kötü bir Allah'ki, Başımızı şöyle bir kaldırıp baktığımızda dünyada tüm islam ülkelerinde yaşanan kan gövdeyi ***ürüyor savaşların yaşandığı, açlık, fakirlik, yoksulluk İlim Bilim yok geri kalmış bir toplum ve baştakilerin zalim saltanat şatafat içinde yaşadıklarını görürsünüz. Eğer Allah'ın dini islam bu olmuş olsaydı ben 40 yıl öncesinden bu dinden çıkmıştım. Yani demem oki, Bizim ülkemizde bu yaşananlar bu başımıza gelen AKP belası bir kader değildir. Bu toplumun bir beyinsiz toplum cehaletin içinde debelenen bir toplum olduklarının açık bir göstergesidir.