Muş'ta bir camide ölü bulunan Mehmet Halit Yavuz hakkında 2 barodan kritik açıklama!

Muş'taki bir Kuran kursunun tuvaletinde kapı koluna asılmış halde bulunan 12 yaşındaki Mehmet Halil Yavuz'un dosyasına gizlilik kararı getirildi. Aile intihar iddialarını reddederken Diyarbakır ve Muş barolarından kritik bir açıklama geldi. 2 baro, "Olayın takipçisiyiz" dedi.

Muş'ta bir camide ölü bulunan Mehmet Halit Yavuz hakkında 2 barodan kritik açıklama!
18 Temmuz 2021 - 10:30 - Güncelleme: 24 Temmuz 2021 - 23:56

Ailesi Diyarbakır'da bulunan ve Muş’ta bulunan bir Kuran Kursu'na gönderilen 12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz, 3 Temmuz'da kursun tuvaletinin kapısına kemerle asılı olarak bulundu. Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Yavuz'un dosyasına gizlilik kararı getirildi.

Yavuz'un ailesi intihar iddialarını reddederken, Diyarbakır ve Muş barolarından olay hakkında kritik bir açıklama geldi. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, soruşturma savcısıyla görüştü. Barolar ortak açıklama yaparak, "Olayın takipçisiyiz" dedi.

Duvar'ın haberine göre Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, soruşturmayı yürüten Muş Cumhuriyet Başsavcılığı’yla görüştü. Dosyanın içeriğiyle ilgili gizlilik kararıyla nedeniyle bilgi alamadıklarını belirten barolar ortak açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Yavuz’un ölümüyle ilgili emniyet fezlekesinin savcılığa intikal ettiği ve dosyanın takipçisi olunacağı ifade edildi.

Muş ve Diyarbakır Baroları’nın açıklaması şöyle:
“Muş Barosu yönetimi dosyanın takibi ve bilgi edinmek için soruşturma savcısıyla ile 16.07.2021 tarihinde görüşme gerçekleştirmiştir. Yapılan görüşmede soruşturma dosyası hakkında kısıtlama (gizlilik) kararı alındığı bu sebeple dosyanın içeriği hakkında bilgi verilemeyeceği hususu Muş Barosu yönetimine iletilmiştir. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak öncelikle kısıtlama kararının kaldırılması gerektiğini ve etkin bir yargısal faaliyette bulunulması hususunda soruşturma makamının yükümlülerinin bulunduğunu hatırlatır kısıtlama kararının kaldırılması anından itibaren aşamalarda kamuoyuna detaylı bilgi verileceği hususunu bilgilerinize sunarız.” 


YORUMLAR

  • 0 Yorum