Murat Ülker'den Erdoğan'a 'fahiş fiyat' cevabı: "Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok!"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, giderek artan hayat pahalılığı sonrası suçu marketlere atarak, "5 zincir market piyasayı alt üst ediyor" demişti. Aralarında Şok marketlerinin de olduğu zincir marketlere yönelik “fahiş fiyat” suçlamalarına yanıt veren Murat Ülker, "Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok. Bu ülkenin planlamacısı yok mu? dedi. 

Murat Ülker'den Erdoğan'a 'fahiş fiyat' cevabı: "Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok!"
24 Eylül 2021 - 11:17 - Güncelleme: 24 Eylül 2021 - 12:02
Pladis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ve Ülker CEO'su Mete Buyurgan gazeticilerle bir araya geldi. Burada basın mensupları ile sohbet eden Murat Ülker, son zamanlarda gündemi meşgul eden "fahiş fiyat" konusuna yönelik açıklamalar yaptı. 

"MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEYE LÜZUM YOK"
Şok Marketler Zinciri'nin sahibi olan Ülker, "Marketlere yükleniyorlar. Marketçi alıp satıyor. Parasını üreticiye ödüyor. Yani milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok. Herhangi bir fahiş fiyat varsa (ürün) asla satılmıyor zaten. Biz yüzde 1 kazanıyoruz" dedi.

Hürriyet'in aktardığına göre, ülkede büyük bir planlama sorunu yaşandığını belirten Ülker, şunları söyledi;
"Bir sene dağ-taş soğan dolu ertesi sene piyasada soğan yok. Marketlere yükleniyorlar. Marketçi alıp satıyor. Parasını üreticiye ödüyor. Yani milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok. Herhangi bir fahiş fiyat varsa (ürün) asla satılmıyor zaten. Biz yüzde 1 kazanıyoruz. Bunu indirsek ne olur? Daha pahalıya alıp ucuza satabilen biri doğmadı. O dönem domates fiyatlar indirildi. Sadece domatesten 35 milyon TL zarar ettik. Türkiye’de enflasyon yüzde 19 civarında, üretici enflasyonu ise yüzde 45. Yani aradaki fark aslında biz üreticilerin ne kadar fedakarlık yaptığının kanıtı. Artık herkes TL’nin değerlenmesi için çalışması gerekiyor. Neden başkasının parasının değer kaybetmesini bekliyoruz."

“YA BU MEMLEKETİN PLANLAMACISI YOK MU?”
"Market buradaki en zavallı kesim. Alıyor, satıyor. Desen ki, “Aldığın fiyata satma” o zaman hakikaten Alaeddin’in cini lazım. “Aldığın fiyata satmayacaksın.” Nasıl olacak bu iş?"

“Tarladan markete” konusuna da değinen Ülker, “Biz zaten bunu yapıyoruz. Sözleşmeli tarım diye bir şey var. Biz burada büyüklerden bir tanesiyiz. Muazzam mal alıyoruz ve onları satıyoruz” diye konuştu.

Ülker, başta bisküvi olmak üzere atıştırmalık ürünlerin fiyat hassasiyetini şöyle anlattı:
"Bizim mallarda esneklik yok. Bizim mallar kuruş kuruş satılıyor. Örneğin 1 liralık ürüne zam yaparken 110 kuruş demek pratikte olmuyor. 125 kuruş yapınca da tüketici haklı olarak “Yüzde 25 zam yaptılar” diyor. Satışlar bir anda yarıya düşüyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum