Muazzez Abacı'dan kötü haber: Alzheimer teşhisi konuldu!

Türk sanat müziğinin yaşayan efsanesi Muazzez Abacı’dan kötü bir haber geldi. 74 yaşındaki Abacı’ya Alzheimer başlangıcı teşhisi konuldu. Kötü haberi ses sanatçısı ve yazar Onur Akay duyurdu.

Muazzez Abacı'dan kötü haber: Alzheimer teşhisi konuldu!
06 Mart 2022 - 13:58 - Güncelleme: 06 Mart 2022 - 14:10


Türk sanat müziğinin yaşayan efsanesi Muazzez Abacı’dan kötü bir haber geldi. Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, 74 yaşındaki Muazzez Abacı’ya Alzheimer başlangıcı teşhisi konulduğunu açıkladı.

Onur Akay, “Türk sanat müziğinin yaşayan efsanesi Muazzez Abacı’ya Alzheimer başlangıcı teşhisi konuldu. Amerika’da olan sanatçımızın bu önemli rahatsızlığını bana söylediler. Çok çok üzüldüm. Benim en sevdiğim büyük sanatçımıza acil şifalar diliyorum." dedi.

MUAZZEZ ABACI KİMDİR?
Hicran Muazzez Abacı, 2 Kasım 1947 tarihinde Ankara'da dünyaya gelmiştir. Babası Oktay Altıoklar'dır. İlkokula yatılı olarak başladığı Ankara Koleji'nde liseye kadar okumuştur.

KARİYERİ:
İlk olarak Ankara Radyosuna 1966'da girmiştir. 1973'te ilk plağı Bir Sen Kaldın İçimde Kervan Plak yapımcılığında ile çıkarmıştır. Klasik ve çok sesli Türk Müziğinin popülerlik kazanmasını sağlayan isimlerden biri olmuş ve çok sevilmiştir. Radyo yılları sonrasında İstanbul'daki gazinoların aranılan assolistlerinden biri olmakta gecikmemiş, fakat istikrarsız özel hayatı nedeniyle sahne ve plak çalışmaları kesintilere uğramıştır. Sırasıyla Kervan, As, Yavuz Plak şirketleri hesabına pek çok 45'lik ve LP doldurmuştur. 

1990 yılında Cemal Safi'nin sözlerini yazdığı "Vurgun" adlı şarkı ve albümle kariyerinin zirvesine çıkan sanatçı, 2000'li yılların başlarında, Türk Sanat Müziği'ndeki genel durgunluğun ve gerilemenin de etkisiyle, kendini müzik gündeminden belirgin şekilde geri çekmiştir.

Türünün en güçlü ve başarılı kadın sanatçılarından biri olarak kendisini kabul ettirmiştir. 1990 yılı Mart ayında yayınladığı Vurgun adlı albümüyle satış rekoru kırmış ve yıl boyunca pek çok televizyon programında, konserde ve etkinlikte yer almış Muazzez Abacı Kültür Bakanlığı'nın tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına 1998'de lâyık görülmüştür.

ÖZEL HAYATI:
Abacı'nın ilk eşi polis memuru olan Abdurrahman Abacı'dır. Çiftin, 1969 yılında Saba adında kızları dünyaya gelmiştir.

Bir süre sonra, 1973 yılında Avukat Atilla Kurtbaş ile nikah masasına oturmuştur. Çift, 1975 yılında yollarını ayırmıştır.

Ardından Hasan Heybetli ile aşk yaşayarak birkaç kez evlenmiştir.

 

 



 


YORUMLAR

  • 0 Yorum