Motokuryeler ile ilgili önemli talep

Salgın döneminde ekstra olarak önem kazanan motorlu kuryelerin çalışma şartları, çok daha riskli hale geldi. Salgının başından itibaren 203 motosikletli kuryenin hayatını kaybetmesi nedeniyle çok tehlikeli meslekler grubuna alınması talep ediliyor.

Motokuryeler ile ilgili önemli talep
21 Nisan 2021 - 09:50

Can ve iş güvenliği olmadan çalışan motorlu kuryelerin çalışma şartları, koronavirüs salgını sürecinde çok daha riskli hale geldi. Salgınla birlikte motokuryelerin iş yükü artarken, şartlar nedeniyle en az 203 motosikletli kurye hayatını kaybetti.

CHP Milletvekili İrfan Kaplan, motorlu kuryelerin “Çok Tehlikeli Meslekler” grubuna dâhil edilmeleri gerektiğini söyledi. Motosikletli kuryelerin güvencesiz çalışma şartlarına dikkat çeken Kaplan, koruyucu ekipmanlarının temininden, sipariş ulaştırmadaki süre kısıtlamalarına kadar tüm sorunlarına düzenleme getirilmesinin gerekliliğini hatırlattı.

Salgın döneminde sokağa çıkma yasakları ile birlikte günlük alışveriş ihtiyaçlarının da elektronik ortamlarda yapılmaya başlandı. Bu ihtiyaçların ulaştırılmasını sağlayan motorlu kuryelerin iş yükü ise üç katına çıkarak kaza riski daha da arttı. CHP’li Kaplan, “Kuryelerden beş tane paketin yarım saatte dağıtmalarını ve günlük ortalama 100- 120 TL yevmiye için 100-150 km yol yapmaları isteniyor” dedi.

İşverenler tarafından sağlanması gereken koruyucu kıyafetlerin fahiş fiyatlı olması sebebiyle temininin zor olduğunu hatırlatan Kaplan, “Koruyucu kıyafetlerde vergi yükü kaldırılmalıdır. Hayati öneme sahip olan koruyucu kıyafetlerin temini kolaylaştırılmalıdır. Mesleki yeterlilik belgesi dâhilinde olan koruyucu kıyafet şartı getirilmeli ve denetlenmelidir” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum