Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 10 büyükelçi açıklaması: Hadlerini bildirdik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 büyükelçi ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Çavuşoğlu, "10 saygısız büyükelçinin ülkemize yönelik bir ültimatom verme teşebbüsü oldu, hadlerini bildirdik, geri adım attırdık" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 10 büyükelçi açıklaması: Hadlerini bildirdik
06 Kasım 2021 - 16:31
Osman Kavala'nın serbest bırakılması için bildiri yayınlayan 10 büyükelçi ile ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan yeni bir açıklama geldi. 

"HADLERİNİ BİLDİRDİK"
Çavuşoğlu, "10 saygısız büyükelçinin de ülkemize yönelik bir ültimatom verme teşebbüsü oldu, hadlerini bildirdik, geri adım attırdık" dedi. 

Sri Lanka Antalya Fahri Konsolosluğunun Alanya Ofisi'nin açılışında konuşan Çavuşoğlu, şöyle dedi:

"Fahri konsolosluklar sadece bir araca diplomatik plaka takmaktan ibaret değildir, sorumlulukları, yükümlülükleri vardır. Hem temsil ettiği ülkeye karşı hem de ülkemize sorumlulukları vardır. O nedenle fahri konsolosluklardan önümüzdeki süreçte bizim de yurt dışında fahri konsoloslarımız var. Çok daha etkin faydalanacağız. Fahri konsoloslarla ilgili hem Türkiye'de hem yurt dışında önümüzdeki süreçte bir toplantı yapacağız. O ülkelerin büyükelçilerini de çağıracağız. Yurt dışında da bölge bölge bizim yurt dışındaki fahri konsoloslarımızı bir araya getireceğiz.

Fahri konsolosların ülkesine, temsil ettiği ülkeye ve ülkemize karşı sorumluluğun ciddiyeti içinde faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Yani ne yapacağını ve ne yapmayacağını çok iyi bilmesi gerekiyor, bunlara uyan oluyor, uymayan oluyor. En son bir fahri konsolos Beşiktaş'ımızın yurt dışında oynadığı bir maç öncesi kendi takımımızı rencide edecek açıklamalarda bulundu, son derece çirkin. Uyardığımız halde bu paylaşımını silmedi, biz de fahri konsolosluk işlemini durdurduk, iptal ettik. Yani ülkemize ve o ülkeye yakışmayacak davranışlardan da kaçınması gerekiyor. En son 10 saygısız büyükelçinin de ülkemize yönelik bir ültimatom verme teşebbüsü oldu, hadlerini bildirdik, geri adım attırdık. O yüzden gerek kariyer diplomatları gerekse fahri konsoloslar bu yükümlülükleri çok iyi bilmesi gerekiyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum