Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Şen'den tarih verdi: Yeni soğuk hava dalgası geliyor, kar yağacak

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen'den hava durumuna ilişkin yeni uyarı geldi. Şen, Türkiye'ye yeni bir soğuk hava dalgası geldiğini ve birçok bölgede kar yağabileceğini söyledi. İşte hava durumu tahminleri...

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Şen'den tarih verdi: Yeni soğuk hava dalgası geliyor, kar yağacak
14 Mart 2022 - 09:11 - Güncelleme: 14 Mart 2022 - 09:17


İstanbul'da geçtiğimiz hafta etkili olan kar yağışı yeni haftada etkisini kaybetti. Ancak Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye'ye yeni bir soğuk hava dalgasının geldiğini ve İstanbul'da kar ihtimalinin olduğunu duyurdu.

Prof. Dr. Şen sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında "Türkiye'ye yeni bir soğuk hava geliyor. Perşembe akşamı Marmara'ya yağmur yağacak, Anadolu'ya kar... Cuma, cumartesi Marmara (İstanbul dahil) karla karışık yağmur ve kar ihtimali var" mesajını paylaştı.

MGM'DEN HAVA DURUMU TAHMİNİ
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün orta ve uzun vadeli hava durumu raporunda da perşembe günü Türkiye'ye yeni bir soğuk hava sisteminin geldiği, Anadolu'nun büyük bölümünde kar yağışı beklendiği görülüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, batısının zamanla az bulutlu, Marmara'nın kuzeyi, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Karadeniz, ve Doğu Anadolu Bölgeleri ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışlı, İstanbul ve Tekirdağ çevrelerinin yağmurlu, yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu, Ağrı, Muş, Bitlis ve Hakkâri çevrelerinde yerel kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum