Borsa İstanbul'dan yeni hafta için karar: Yukarı adım

Borsa İstanbul, 24 Şubat'tan itibaren uygulamaya başladığı açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 14 Mart'ta da geçerli olacağını duyurdu.

Borsa İstanbul'dan yeni hafta için karar: Yukarı adım
14 Mart 2022 - 09:05


Borsa İstanbul'dan yeni haftaya ilişkin karar geldi. BIST 50 endeksinde yer alan paylara, 24 Şubat'tan beri uyglanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 14 Mart'ta da devam edeceği belirtildi.

Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklaması şöyle:
"BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 24/02/2022 ile 11/03/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 14/03/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUMLAR

  • 0 Yorum